View Single Post
Old 09-14-2006, 04:14 PM   #1
Mato Winyan
Lovin' life,
 
Mato Winyan's Avatar
 
User InfoThanks / Tagging InfoGifts / Achievements / AwardsvBActivity Stats
Mato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond repute
Mato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond repute
Join Date: Mar 2000
Location: Indiana
Posts: 5,450
Blog Entries: 4
Credits: 0.00
Savings: 0.00
United Tribes 2006

Complete List.... ~mato

2006 Contest Winners


--------------------------------------------------------------------------------

SENIOR MENS TRADITIONAL (50 and over)
1st - Avery Thompson - Fort Thompson, SD
2nd - Don Rush - New Town, ND
3rd - Harvey Thunderchild - Turtleford, SAS.
4th - Clifford Little Wind - Fort Totten, ND
5th - Nathan Smith - Fort Totten, ND


--------------------------------------------------------------------------------

MENS TRADITIONAL (18 - 49)
1st - Chaskie LaBlanc - Morton, MN
2nd - Cetan Thunder Hawk - Bozeman, MT
3rd - Aron Abbey - New Town, ND
4th - Fred Fox Sr. - White Shield, ND
5th - Elvin Nicotine - North Battlefield, SAS.


--------------------------------------------------------------------------------

MENS SOUTHERN STRAIGHT (18 and over)
1st - Milton Miller Sr. - Bancroft, NE
2nd - Kennard Parker - Macey, NE
3rd - Samuel Phillips - Manteca, CA
4th - George L. Miller - Bancroft, NE
5th - Sonny Red Bear - Fort Thompson, SD


--------------------------------------------------------------------------------

CHICKEN DANCE (18 and over)
1st - Rooster Top Sky - Rocky Boy, MT
2nd - Bobby Badger - Kawacatoose, SAS.
3rd - Junior Miller - Bancroft, NE
4th - Albert Onepenne - Toppenish, WA
5th - Lee Goodman Jr. - Minneapolis, MN


--------------------------------------------------------------------------------

MENS GRASS (18 - 49)
1st - Wayne Fox - White Shield, ND
2nd - Ron McNab - North Battlefield, SAS.
3rd - Buck Spotted Tail - Rosebud, SD
4th - Russell Young Bird - Fort Yates, ND
5th - Daryl Bearstail - Bismarck, ND


--------------------------------------------------------------------------------

MENS FANCY (18 - 49)
1st - Jazz Bearstail - Albuquerque, NM
2nd - Bucky Johnson - Bismarck, ND
3rd - Rylan Baker - New Town, ND
4th - Itoncha St. John - Bismarck, ND
5th - Kenny Pratt Jr. - Griswolt, MAN.


--------------------------------------------------------------------------------

SENIOR WOMENS TRADITIONAL (50 and over)
1st - Vera Kingbird - Bemidji, MN
2nd - Madelyn Goodwill - Martin, SD
3rd - Yvonne Chase - New Town, ND
4th - Marilyn Mountain - Red Lake, MN
5th - Veronica Serdahl - Mandaree, ND


--------------------------------------------------------------------------------

WOMENS TRADITIONAL (18 - 49)
1st - Jodi Gillette - Bismarck, ND
2nd - Denise McKay - Fort Yates, ND
3rd - Karrie Abbey - Dickinson, ND
4th - Andrea Redman - Ft. Qui Appelle, SAS.
5th - Miranda Thomson - SAS.


--------------------------------------------------------------------------------

WOMENS SOUTHERN BUCKSKIN (18 and over)
1st - Danita Goodwill - Fairfax, OK
2nd - Martha Crate - Pablo, MT
3rd - Bianca White Cloud - Black River Falls, WI
4th - Onna LeBeau - Aberdeen, SD
5th - Alice Young Bear - New Town, ND


--------------------------------------------------------------------------------

WOMENS JINGLE (18 - 49)
1st - Sharon Fine Day - Moorhead, MN
2nd - Ahneekah Top Sky - Rocky Boy, MT
3rd - Reva Hayes - Rapid City, SD
4th - Wambdiska Win - Griswold, MAN.
5th - Winona Kingbird - Wahpeton, ND


--------------------------------------------------------------------------------

WOMENS FANCY (18 - 49)
1st - Kellie LeBeau - Eagle Butte, SD
2nd - Amber Rose Cleveland - Bismarck, ND
3rd - Natika Baker - New Town, ND
4th - Danielle Grey - New Town, ND
5th - Kanya Cornelius - Bismarck, ND


--------------------------------------------------------------------------------

TEEN MENS TRADITIONAL (13 - 17)
1st - Clayton St. Claire Jr. - Belcourt, ND
2nd - James Red Tomahawk - Poplar, MT
3rd - Steve Charging Eagle II - Red Scaffold, SD
4th - Keith Tacan - Sioux Valley, SAS.
5th - Louis Little Wind - Fort Totten, ND


--------------------------------------------------------------------------------

TEEN MENS GRASS (13 - 17)
1st - Chante Knight - Thunder Valley, SD
2nd - Tony Moran - Mandaree, ND
3rd - Dustyn Eder - Poplar, MT
4th - Tyrell Stanley - Chitek Lake, SAS.
5th - Isaac Little Wind - Fort Totten, ND


--------------------------------------------------------------------------------

TEEN MENS FANCY (13 - 17)
1st - Jory Black Eagle - Wolf Point, MT
2nd - Marquel Crawford - Sisseton, SD
3rd - Murel Richotte Jr. - Fort Totten, ND
4th - Teddy Bison - Regina, SAS.
5th - Stetson Hegel - Fort Yates, ND


--------------------------------------------------------------------------------

TEEN WOMENS TRADITIONAL (13 - 17)
1st - Megan Isnana - Ft. Qui Appelle, Sas.
2nd - Arianna Uses Arrow - Cannon Ball, ND
3rd - Skawid Alberts - New Town, ND
4th - Harriet Robinson - Mandaree, ND
5th - Kayla McArthur - Carlyle, SAS.


--------------------------------------------------------------------------------

TEEN WOMENS JINGLE (13 - 17)
1st - Cassidy Smith - New Town, ND
2nd - Gracie McArthur - Whitebear, SAS.
3rd - Shanice Lambert - New Town, ND
4th - Tess Knight - Thunder Valley, SD
5th - Tomasina Two Young Men - Morley, ALB.


--------------------------------------------------------------------------------

TEEN WOMENS FANCY (13 - 17)
1st - Kelly Walker - Bismarck, ND
2nd - Aariann Mazawasicuna - Taos, NM
3rd - Kaitlynn McArthur - Whitebear, SAS.
4th - Aubrey Hale - Takini, SD
5th - Brittany Crawford - Sisseton, SD


--------------------------------------------------------------------------------

JUNIOR BOYS TRADITIONAL (6 - 12)
1st - Cameron Chaske - Fort Totten, ND
2nd - Edmund Youpee - Brockton, MT
3rd - Larice Chase - Poplar, MT
4th - Ryan Longie - Fort Totten, ND
5th - Tristan Uses Arrow - Cannonball, ND


--------------------------------------------------------------------------------

JUNIOR BOYS GRASS (6 - 12)
1st - P-nut Ironstar - Carry The Kettle, SAS.
2nd - Walter Bears Tail - Bismarck, ND
3rd - Jai Knight - Thunder Valley, SD
4th - Leonard Richotte - Fort Totten, ND
5th - Damon Baker - Poplar, MT


--------------------------------------------------------------------------------

JUNIOR BOYS FANCY (6 - 12)
1st - Jason Taylor - Griswold, MAN.
2nd - Jacob Fox - McLaughlin, SD
3rd - Chance Roberts - Ada, OK
4th - Tego Warrington - Keshena, WI
5th - Adam Peltier - Fordville, ND


--------------------------------------------------------------------------------

JUNIOR GIRLS TRADITIONAL (6 - 12)
1st - Shaylynn Ramsey - Fort Yates, ND
2nd - Briann Ramsey - Fort Yates, ND
3rd - Kelsey Tortalita - Bismarck, ND
4th - Wakan-Yu-Bdece-Win McKay - Fort Yates, ND
5th - Stephanie Tiger - Minneapolis, MN


--------------------------------------------------------------------------------

JUNIOR GIRLS JINGLE (6 - 12)
1st - Brittany Brown Otter - Fort Yates, ND
2nd - Sheyenne Fox - White Shield, ND
3rd - Shayla Hard - Ponemah, MN
4th - Evaline Arrow - Ravina, SD
5th - Tasha Uses Arrow - Cannon Ball, ND


--------------------------------------------------------------------------------

JUNIOR GIRLS FANCY (6 - 12)
1st - Maycie Morin - Belcourt, ND
2nd - Jayleen Rencounter - Fort Yates, ND
3rd - Maelene Nez - Parshall, ND
4th - Beverly Bursheim - Morton, MN
5th - Caitlin Plenty Chief - Fort Yates, ND


--------------------------------------------------------------------------------

DRUMS/SINGING CONTEST
1st - New Agency - Rocky Boy, MT
2nd - Meskwaki Nation - Tama, IA
3rd - Fort Peck Sioux - Poplar, MT
4th - Pipestone - Stone Lake, WI
5th - Battle River - Red Lake, MN
6th - Dry Lake - Hays, MT


--------------------------------------------------------------------------------

TEAM DANCE
1st Shake N Bake
- Jazz Bearstail
- Tonch St. John
- Kenny Pratt
- Rylan Baker

2nd Noise Makers
- Toni Johnson
- Shanice Lambert
- Jazmin Lambert
- Chelsea Finley

3rd Chicken Dancers
- Chad Morsette
- Albert Ore Pennee
- Lee Goodman Jr.
- Garret Henrywood

4th TGraveling Jingles
- Grace Pushetonequa
- K.C. Hindsley
- Danya Keahna
- Sharron Fineday

5th Iron 4
- Buck Spotted Tail
- Rusty Gillette
- Lakota Clairmont
- Chante Knight




--------------------------------------------------------------------------------

PARADE OF CHAMPIONS:
BEST THEME ENTRY:
- Am-Vets Ladies Auxiliary, Bismarck, ND
BEST DRUM/DANCERS FLOAT:
- "Our Family Float," Charles Lester Family, Cannon Ball, ND
BEST HORSE AND RIDER GROUP:
- Spirit Riders, White Shield, ND
BEST YOUTH CULTURAL ENTRY:
- Sitting Bull College, Fort Yates, ND




--------------------------------------------------------------------------------

DOUBLE ELIMINATION SOFTBALL TOURNAMENT
WOMEN
1st - Rud's Oil Hornets - Bismarck, ND
2nd - Fleetwood - Billings, MT
3rd - Redby Lakers - Redby, MN
4th - Incredible Machines - Belcourt, ND
MVP - Lexi Moran - Rud's Oil Hornets

--------------------------------------------------------------------------------
MEN
1st - Sioux Nation - Prairie Island, MN
2nd - Chipps - Red Lake, MN
3rd - Standing Rock Coyotes - Fort Yates, ND
4th - Tongue River - SD
MVP - Ed Buck - Sioux Nation
HR Winner - J. C. Crawford - Agency Village, SD
__________________
"We see it as a desecration not only of a mountain but of our way of life. This is a genocidal issue to us. If they kill this mountain, they kill our way of life." ~Debra White Plume
Mato Winyan is offline   Reply With Quote Share with Facebook