Register Groups Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Forum Home - Go Back > Pow Wow Arena > Pow Wow Talk 2007 Denver March Winners (Complete list) 2007 Denver March Winners (Complete list)

Reply LinkBack Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-30-2007, 11:45 AM   #1
Junior Dancer
 
Veon's Avatar
 
User InfoThanks / Tagging InfoGifts / Achievements / AwardsvBActivity Stats
Veon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond repute
Join Date: Jul 2001
Location: Valley of the Sun
Posts: 243
Credits: 395.28
Savings: 0.00
2007 Denver March Winners (Complete list)

Here's a complete list of winners taken from the DMP site.

Congrats to the following winners!

DENVER MARCH POWWOW 2007
WINNERS

GOLDEN AGE MEN
5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Mark Roanhorse
Fred Stands
Joe Davis Marcus
Loren Sammaripa
Norman Largo
Phoenix, AZ
Oglala, SD
Taos Pueblo, NM
Ft. Duchesne, UT
Brimhall, NM


SENIOR MEN5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Avery Thompson
Fabian Fontenelle
Darrell Wildcat
Terry Fiddler
Mike One Star
Ft. Thompson, SD
Zuni, NM
Anadarko, OK
Eagle Butte, SD
Two Strike, SD


MEN'S SOUTHERN STRAIGHT
5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Delvin Bennett
Eagleboy Whiteshield
Buck Wallahee
Shude Victors
Wahkeen Hamilton
Gallup, NM
Westminster, CO
Coeur D'Alene, ID
Tempe, AZ
Shawnee, OK


MEN'S NORTHERN TRADITIONAL
5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Gabe Cleveland
Paris Leighton, Sr.
Honovi Smith
Nathan Largo
Lonny Street
Wisconsin Dells, WI
Ridgecrest, CA
Denver, CO
Brimhall, NM
Riverside, CA


MEN'S FANCY
5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Sky Medicine Bear
Cory LeClaire
Mylon Tootoosis
Darrell Hill
Shorty Crawford
Loveland, CO
Durango, CO
Canada
Hales Corners, WI
Sisseton, SD


MEN'S GRASS5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place
Kendrick Slim
Bryan Chiquito
Orlando Dugi
Buck Spotted Tail
Lakota Clairmont

Red Mesa, AZ
Farmington, NM
Gray Mountain, AZ
Rosebud, SD
Lakewood, CO


MEN'S CHICKEN DANCE5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place
Derek Howell
Taite Honnadick
Marty Thurman
Rooster Top Sky
Chad Kills Crow

Stillwater, OK
Parker, AZ
Shawnee, OK
Rocky Boy, MT
Brighton, CO


GOLDEN AGE WOMEN
5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place
Nelda Goodman
Virginia Allrunner
Pearl Sammaripa
Millie Black Bear
Roberta Wind Chief
Minneapolis, MN
Lakewood, CO
Ft. Duchesne, UT
Allen, SD
Neola, UT



SENIOR WOMEN5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Lillian Goodeagle
Salina No Ear Todome
Gladys Jefferson
Carmen Clairmont
Charlene Cozad
Flandreau, SD
Tulsa, OK
Crow Agency, MT
Littleton, CO
Hominy, OK


WOMEN'S SOUTHERN CLOTH5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Buffy Simmons
Sophia Tsosie
Mary Wildcat
Kay Kay Franklin
Sunny Rose Yellowmule
Oklahoma City, OK
Shawnee, OK
Anadarko, OK
El Reno, OK
Bernalillo, NM


WOMEN'S SOUTHERN BUCKSKIN5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Sharon Zotigh
Lois Swift
Michelle Flyingman
Raetava Yazzie
Toni Tsatoke
Albuquerque, NM
Anadarko, OK
El Reno, OK
Flagstaff, AZ
Carnegie, OK


WOMEN'S NORTHERN CLOTH5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Marissa Woody
Marjorie Old Horn
Lark Real Bird-Paz
Alva Fiddler
Delmarina One Feather
Bloomfield, NM
Albuquerque, NM
Hardin, MT
Rapid City, SD
Oglala, SD


WOMEN'S NORTHERN BUCKSKIN5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Mary Beauchman
Denise Logan
Paula Leader Charge
Dustina Abrahamson
Noella Red Hawk
Rapid City, SD
Milwaukee, WI
Parmalee, SD
Ft. Hall, ID
Mission, SD


WOMEN'S FANCY5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Sally Anne Jack
Michelle Kipp
Tanksi Clairmont
Amber Rose
Gracie Her Many Horses
Ft. Hall, ID
Ft. Hall, ID
Denver, CO
Regina, SK CAN
Box Elder, MT


WOMENS JINGLE
5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Denise One Star
Ashley Phelps
Yvette Goodeagle
Acosia Leighton
Willow Jack
Two Strike, SD
Thunder Valley, SD
Anadarko, OK
Ridgecrest, CA
Ft. Hall, ID


TEEN BOYS TRADITIONAL5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Anthony Almaguer
Jared Brown
Coleman Eagle Elk
Ian Stevens
John Richards
Minneapolis, MN
Window Rock, AZ
Rapid City, SD
Albuquerque, NM
Allen, SD


TEEN BOYS FANCY
5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Billy Leonard
Caleb Her Many Horses
Nathan Ironshell
Bryan Neconiz
Sam Her Many Horses
Baraboo, WI
Milford, WY
Rosebud, SD
Anadarko, OK
Milford, WY


TEEN BOYS GRASS5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Skyler Littleshield
Dakota Madesa
Johnnie Johnson
Greg Forrest Davis
Joseph Baldwin
St. Stephens, WY
Coeur D'Alene, ID
Kirtland, NM
Eagle, ID
Ft. Hall, ID


TEEN GIRLS TRADITIONAL5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Krista Goodwill
Quannah Kennedy
Daisa One Feather
Temi Meninick
Elena Diaz
Ft. Qu'apple, SK CAN
Oklahoma City, OK
Oglala, SD
Lapwai, ID
Lawrence, KS


TEEN GIRLS FANCY SHAWL
5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Kelly Walker
Arianne Sheka
Tia Hoops
Taylor Spoonhunter
Leela Abrahamson
Bismarck, ND
Ft. Defiance, AZ
Billings, MT
Oglala, SD
Ft. Hall, ID


TEEN GIRLS JINGLE5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Talia Reasoner
Shayz Primeaux
Andrea Whiteplume
Amanda IronStar
Teri John
Beaverton, OR
Bloomfield, NM
Lapwai, ID
Anadarko, OK
Red Valley, AZ


JR. BOYS TRADITIONAL
5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Dontae Yazzie
Nakeezaka Jack
Mitchell Stands
T.J. Sherman
Fredrick Fox, Jr.
Chinle, AZ
Ft. Hall, ID
Oglala, SD
Twin Lakes, MN
White Shield, ND


JUNIOR BOYS FANCY
5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Sonny Means
Keegan Her Many Horses
Trey Trahant
Sonny Littlehead
Hiram Gleason
Eagle Butte, SD
Milford, WY
Rocky Boy, MT
Lawrence, KS
Newcomb, NM


JUNIOR BOYS GRASS
5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Zane Baker
Gerald Ellenwood
Ezra Jim
Sean Valdez
Misun Mills
New Town, ND
Missoula, MT
Wapato, WA
Dulce, NM
Pine Ridge, SD


JUNIOR GIRLS TRADITIONAL
5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Corrina Davis
Shenoah Bowen
Kyree Callahan
Kaleigh Starblanket
Ellena Morgan-Doxtator
Hinckley, MN
Wellpinit, WA
Ft. Hall, ID
Saskatchewan, CAN
Queen Creek, AZ


JUNIOR GIRLS FANCY
5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place

Demeatrice Miller
Oskatewin One Star
Mikala Sunrhodes
Maycie Morin
Lacey Fiddler
Ft. Defiance, AZ
Two Strike, SD
Ethete, WY
Belcourt, ND
Eagle Butte, SD


JUNIOR GIRLS JINGLE5th Place
4th Place
3rd Place
2nd Place
1st Place
Shyanna Leonard
Aneay'Shah Powell
Sage Okimosh
Keya Trujillo
Sheyenne Fox
Buraboo, WI
Flagstaff, AZ
Shawan, WI
Lakewood, CO
White Shield, ND
Veon is offline   Reply With Quote Share with Facebook
Old 03-30-2007, 11:52 AM   #2
Junior Dancer
 
Veon's Avatar
 
User InfoThanks / Tagging InfoGifts / Achievements / AwardsvBActivity Stats
Veon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond repute
Join Date: Jul 2001
Location: Valley of the Sun
Posts: 243
Credits: 395.28
Savings: 0.00
The "Special" Winners......

Miss Adrianna Rouillard

Honor Contest
2006 Denver March Powwow Princess

"Men's Northern Traditional Honor Contest"

(In memory of Owen Rouillard)

1st Place = Fully Beaded Men's Northern Traditional Outfit & $500


Terry Fiddler, Eagle Butte, SD 2nd = $400
Terry Brockie, Ft. Belknap, MT
3rd = $300
Fred Stands, SD
4th = $200
Gary Richards, SD
5th = $100
Bruce LeClaire, CO
Ten $100 Consolations

Wesley New Holy, SD

Fabian Fontenelle, NM

Ronnie Goodeagle, SD

Loren Sammaripa, UT

Harvey Charging, WY

Chuck Eagleman, MT

Francis Sherwood, CO

Gabe Cleveland, WI

Nathan Largo, NM

Norman Largo, NM

(Sponsored by Rouillard Family and Marvin and Anne Starr)








"Giving Back to the People" In Honor of Fabian Fontenelle
serving as Head Judge for two years
"Men's Northern Traditional (18+)"
1st = $500
Terry Brockie, Ft. Belknap, MT

2nd = $400

3rd = $300

4th = $200

5th = $100

Plus 3 Consolations = $75
"Men's Southern Straight (18+)"
1st = $500
Wahkeen Hamilton, Shawnee, OK

2nd = $400

3rd = $300

4th = $200

5th = $100

Plus 3 Consolations = $75
(Sponsored by Fabian Fontenelle &

Shelley Morningsong Fontenelle)










Gkua-tighn-day In Honor of
Matthew Hyde Flyingman Rose


"Men's Southern Straight (18+)"
1st = $1,200 + Jacket
Wahkeen Hamilton, Shawnee, OK
2nd = $500

Eagleboy Whiteshield, Westminster, CO

3rd = $300

Darrell Wildcat, Anadarko, OK

Plus 3 Consolations

Terrance Todome, Tulsa,OK
Shude Victors, Tempe, AZ
Charlie Williams, Midwest City, OK

(Sponsored by Flyingman & Rose Families)









Celebrating the Birth of Wopila Kills Crow



"Prairie Chicken Dance Special (18+)"

1st = $1,000 + Jacket + Bustle + Star Quilt
Rooster Top Sky, MT
2nd = $750

Derrick Howell, OK
3rd = $500

Marty Thurman, OK

(Sponsored by parents Chad & Jamie Kills Crow and Family)










Larissa Evelyn No Braid Honor Contest
Graduating to Teen Category


"Jr. Girls All Around (7-12)" 1st = $500

Maycie Morin, Belcourt, ND
2nd = $300

Keya Trujillo, Denver, CO
3rd = $200
Oskatewin One Star, Two Strike, SD


(Sponsored by Gillette and No Braid Families)










In Honor of Dr. Denise Lajimodiere

for receiving her Doctorate in Educational Leadership


Women's "Dance of Champions" (40+)

1st = $800
Opal Gore, OK

Five $100 Consolations:

Roberta Wind Chief

Lillian Goodeagle

Gladys Jefferson

Carmen Clairmont

Pearl Sammaripa



(Sponsored by Diane Buck and Grace Gillette)







Shiloh Little Brave Bell Honor Contest
(Shiloh's photo on 2006 DMPW Web Site)


"Tiny Tot Boys Grass Dance"
1st = $300 plus Grass Dance Outfit donated by Aunt Regina Littleshield and family
plus Blanket donated by Grandmother Nora Oldman
Flair Popesaitke, Oklahoma City, OK
2nd = $200 plus Pullover Sweater and Blanket donated by Grandmother Nora Oldman

Quentin Betoni, Bloomfield, NM
3rd = $100 plus Pullover Sweater and Blanket donated by Grandmother Nora Oldman

Herman Gleason, Jr., Newcomb, NM
4th = $50 plus Pullover Sweater and Blanket donated by Grandmother Nora Oldman

Fredrick Fox, Jr., White Shield, ND



(Sponsored by Bell Family)





Brandee Rhae Myrin Mays Honor Contest
(Crow/Sioux/Salish)
First Time Dancer


"Tiny Tot Special"
Tiny Tot Girls
1st = Jonna Grace Brady, ND
2nd = Tyla Asapace, Canada
3rd = Rosie Good Eagle, OK

Tiny Tot Boys
1st = Anthony Clinchers
2nd = Quentin Batoni, NM
3rd = Wambdli Clairmont, CO

(Sponsored by Parents Janell & Nick Mays,
Grandparents, Sandra & Myron Shield and Gladys Jefferson)










Tribal Color Guard Competition
In Memory of Windy Shoulderblade
Founding Member of Morning Star Chapter Vietnam Era Veterans


(3 Person Minimum)


Exhibition Drill/Parade Ceremony ( 3 minutes)
March/Dance (Veterans Song)

1st
Arapahoe Warriors--Jerry Headley, Commander, Riverton, WY

2nd

Buddy Bond Color Guard--Steward Cady, Commander, Oklahoma City, OK

3rd

Haskell Indian Nations University--Andy Yellowhair, Commander, Lawrence, KS

plus Consolation

American Indian Veterans of Colorado--Wendell Irving, Commander

(Sponsored by Shoulderblade family and friends)












Memorial Contest Honoring
Sophie Larvie (1925-2005)
& Al Larvie (1922-2006)
World War II Veteran

"Rabbit Dance for Veteran & Spouse" 1st = $500 + Jackets
Noella & Shane Red Hawk, SD



2nd = $300 + Jackets

Mr. & Mrs. Mark Roan Horse, AZ



3rd = $200 + Jackets

Roberta Windchief Ridley & Elliot Ridley, UT


(Sponsored Committee, Family and Friends)











In Memory of Leta Waters (1941-2006)

"Moccasin Making Contest"
Prize Money: $500

Mary Red Bear (Oglala)
Submitted by: Brad Bears Heart, Grandson
Best of Show
Robert Windchief (Assiniboine)
Neola, UT
"Women's Fancy Shawl (18+)"

Total Prize Amount: $3,000

Ages 18-29
1st = $1,000
Ursoloria Kanuho, Tuba City, AZ

5 Consolations @ $100
Verna Street, CA
Denelle Stanley, SD

Tanksi Clairmont, CO

Lateachia Pemma, KS

Tia Hoops, MT

Ages 30+
1st = $1,000
Michelle Kipp, Ft. Hall, ID

5 Consolations @ $100

Gracie Her Many Horses, MT

Kellie LaBeau, SD

Karen Noon, NM

Matilda Littlehead, KS


(Sponsored by Waters' Family and Friends)
Veon is offline   Reply With Quote Share with Facebook
Old 03-30-2007, 11:56 AM   #3
Junior Dancer
 
Veon's Avatar
 
User InfoThanks / Tagging InfoGifts / Achievements / AwardsvBActivity Stats
Veon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond reputeVeon has a reputation beyond repute
Join Date: Jul 2001
Location: Valley of the Sun
Posts: 243
Credits: 395.28
Savings: 0.00
Drum Groups (37) in attendence.....

DENVER MARCH POWWOW 2007
37 REGISTERED DRUM GROUPS

  1. Heartbeat
    Howard Bad Hand
    Taos, NM
  2. Big Cottonwood Creek
    Victor Herrald
    Eagle Butte, SD
  3. Lame Deer Singers
    Phillip Whiteman, Sr.
    Lame Deer, MT
  4. Denver Singers
    Frank Sherwood
    Denver, CO
  5. Black Tongue Dakota
    Ken Little
    Golden, CO
  6. Two Guns
    Taite Honadick
    Parker, AZ
  7. Cozad
    Larry Cozad
    Hominy, OK
  8. War Clouds
    Jared Sunrhodes
    Ethete, WY
  9. Colorado Intertribal
    Delmar Hamilton
    Boulder, CO
  10. Plainsmen
    Lakota Clairmont
    Lakewood, CO
  11. Red Leaf
    Pat Bad Hand
    Rosebud, SD
  12. Riverside Boyz
    Keith Satepeahtaw
    Anadarko, OK
  13. Young Voice Singers
    Ron Goodeagle, Sr.
    Flandreau, SD
  14. Plenty Wolf
    Richard Edwards
    Broomfield, CO
  15. Thunder Hill
    Cheevers Toppah
    Weatherford, OK
  16. Ironwood
    Darin Arcoren
    Rosebud, SD
  17. Medicine Tail
    Alex Alvarez
    Atmore, AL
  18. Thunder Shield
    Jeremy Shield
    Lawrence, KS
  19. Zotigh Singers
    Ralph Zotigh
    Albuquerque, NM
  20. Pawnee Spotted Horse
    Bob Iron
    Ft. Collins, CO
  21. Eagle Mountain
    Ted Phelps
    Rapid City, SD
  22. High Eagle Singers
    Pat Iron Cloud, Sr.
    Ethete, WY
  23. Black Bear Creek
    Dwayne Iron
    Pawnee, OK
  24. Yakama Boyz
    D.J. Meninick
    Lapwai, ID
  25. Arapaho Eagle
    Eugene Ridgely
    Arapahoe, WY
  26. Little Earth
    Vinnie Dionne
    Minneapolis, MN
  27. Dancing Eagle
    Jake White Plume
    Lapwai, ID
  28. New Agency
    Rooster Top Sky
    Rocky Boy, MT
  29. 3 Deep
    Delvin Bennett
    Laguna, NM
  30. North Bear
    Jermaine Bell
    Lame Deer, MT
  31. Mahpiya Maza
    Alvin Iron Cloud
    Porcupine, SD
  32. Sic Fly
    Spud Gahbow
    Onamia, MN
  33. New Town Singers
    Emerson Baker
    New Town, ND
  34. The Nation
    William C'Hair
    Arapahoe, WY
  35. Ram Nation
    Delbert Willie
    Ft. Collins, CO
  36. Northern Cheyenne
    Conrad Fisher
    Lame Deer, MT
  37. YoungBird
    Curtis YoungBird Hamilton
    Pawnee, OK


Veon is offline   Reply With Quote Share with Facebook
Old 04-09-2007, 01:59 PM   #4
~*Fancy Dancer*~
 
User InfoThanks / Tagging InfoGifts / Achievements / AwardsvBActivity Stats
MedicineBoy is an unknown quantity at this point
Join Date: Apr 2005
Location: Anadarko, Ok
Posts: 4
Credits: 0.00
Savings: 0.00
I just want everyone one to know that on Teen Boys Fancy my boyfriend got second place. They mispelled his name Bryan Neconiz its actually Bruce Neconie, kiowa, Anadarko, OK
MedicineBoy is offline   Reply With Quote Share with Facebook
Sponsored Links
Reply

Bookmarks


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Denver March Powwow Results..... singing_badass Buckskin Dancing 10 04-12-2006 12:38 PM
Denver March Powwow.... singing_badass Southern Singing 7 03-30-2004 08:58 AM
Denver March Winners southernstyle Jingle Dancing 6 04-02-2002 04:48 AM
Denver winners? luvstraightdancrs Straight Dancing 0 04-02-2002 03:26 AM

    

Join the online community forum celebrating Native American Culture, Pow Wows, tribes, music, art, and history.

Join PowWows.com Today!

Your Guide to Native American Pow Wows Since 1996

Register For Free

Enjoy the benefits of being a member of PowWows.com!

Join our Native American online community focused on Pow Wow singing, dancing, crafts, Native American music, Native American videos, and more.

Add your Pow Wow to our Calendar

Share your photos and videos

Play games, enter contests, and much more!






New Threads

Pow Wow Calendar Search

 
Month: Year:

Location:
Facebook Profile Images

Videos

Featured Articles

Dance Styles

Crafts

Gallery