Register Groups Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Forum Home - Go Back > Pow Wow Arena > Pow Wow Singing > Southern Singing Sho-Ban Festival (Ft.Hall, ID) Singing Contest Winners Sho-Ban Festival (Ft.Hall, ID) Singing Contest Winners

Reply LinkBack Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 08-18-2006, 01:00 PM   #1
Junior Dancer
 
User InfoThanks / Tagging InfoGifts / Achievements / AwardsvBActivity Stats
song_bird_woman is a glorious beacon of light
Join Date: Aug 2002
Location: Idaho
Posts: 135
Credits: 80.00
Savings: 0.00
Sho-Ban Festival (Ft.Hall, ID) Singing Contest Winners

Northern Singing Contest
Consolation: The Agency – Shiprock, NM, Red Spirit – Ft. Duchesne, UT, Sage point – Ft. Hall, ID, Hill Creek – Ft. Duchesne, UT,
5th – 3590 points - Thundering Spirit – Enoch, Alberta
3rd – 3597 points – Bad Nation – Fort Thompson, SD
2nd – 3611 points – Ghost Canyon – Ft. Hall, ID
1st – 3672 points – Indian Nation – Granger, Wa
1st – 4212 points – War Scout – Zone Seven, Sask

Southern Singing Contest
5th – 3023 points – Wanders – Towaoc, CO
4th – 3546 points – Southern Medicine – Ft. Defiance, AZ
3rd – 3972 points – 12 Guage – Ignacio, CO
2nd – 4163 points – Cozad – Anadarko, OK
1st – 4490 points – Young Bird – Pawnee, OK

Northern Women’s Back up
5th – 1124 points - Ghost Canyon (Teresa Warren, Tia Warren, Tiffany Walker & Mallory Jones)
4th – 1253 points - The Agency (Thelma Fox, Heather SunRhodes & Caroleann)
3rd – 1264 points - Bad Nation (Mary Brown)
2nd – 1360 points - Indian Nation (Kimberly Osborne, Dondie Gould, Audrey Gould & Candy Titus)
1st – 1873 – points - Bear Creek (Kit Laundry & Arianne Sheka)

Southern Women’s Back-up
3rd – 1427 points - 12 Guage
2nd – 1655 points - Young Bird (Sunnyrose, Lisa Little Iron, Johnita Taylor & Cree Medicine Bear)
1st – 1658 points - Cozad (Charlene Cozad, Raetava Yazzie, other two ladies ?)

------------------------------------------

Jr. Girls Trad.
4th – Dancing Star Leighton – Ridgecrest, CA
3rd – Lou Osborne – Ft. Hall, ID
2nd – Kyree Callahan – Ft. Hall, ID
1st – Minnie Wallahee – Granger, WA

Jr. Girls Jingle
4th – Breanna Pinnecoose – Las Vegas, NV
3rd – McKell Old Bull – Salt Lake City, UT
2nd – Danilla James – McDermitt, NV
1st – Nicole Lee – Arapaho, WY

Jr. Girls Fancy
4th – Aspen Bell – Arapaho, WY
3rd – Symone Paskemin – Sweet Grass, Sask.
2nd – Arianne Sheka – Ft. Defiance, AZ
1st – Mikala SunRhodes – Ethete, WY

Jr. Boys Trad.
4th – Cortez Osborne – Bozeman, MT
3rd – Gavin Begay – Warm Springs, OR
2nd – Chasen Coby – Ft. Hall, ID
1st – Jamon Paskemin – Sweet Grass, Sask.

Jr. Boys Grass
4th – Therien Paskemin – Sweet Grass, Sask.
3rd – Robbie Thompson – Leupp, AZ
2nd – Sky Schrock – Blanding, UT
1st – Matt Sheka Jr. – Ft. Defiance, AZ

Jr. Boys Fancy
4th – Kyce Iron – Ft. Collins, CO
3rd – Trevor Smith – Spokane, WA
2nd – Lucas Thomas – Owyhee, NV
1st – Manny Totus – Granger, WA

Teen Girls Trad.
4th – Jancileta Bill – Salt Lake City, UT
3rd – Kaylyn LeClaire – Durango, CO
2nd – Marcy Williams – Lynden, WA
1st – Raetava Lynn Yazzie – Flagstaff, AZ

Teen Girls Jingle
4th – Terilea McCormick – Hardin, MT
3rd – Tashina Hunter – Anthem, AZ
2nd – Teri John – Red Valley, AZ
1st – Andrea Whiteplume – Lapwai, ID

Teen Girls Fancy
4th – Kashia Sisto – Ft. Duchesne, UT
3rd – Rose Yazzie – Ribgy, ID
2nd – Richelle Donaghey – Ft. Defiance, AZ
1st – Kristie Russette – Box Elder, MT

Teen Boys Trad.
4th – Deshawn Little Eagle – Tulalip, WA
3rd – Corey Nelson – Window Rock, AZ
2nd – Ryan Coby – Window Rock, AZ
1st – Ian Stevens, Albuquerque, NM

Teen Boys Grass
4th – Elijah Williams – Pyramid Lake, NV
3rd – Reeves Robinson – Montezuma Creek, UT
2nd – Kevin Austin – Kayenta, AZ
1st – Charles Denny – Ft. Duchesne, UT

Teen Boys Fancy
4th – Patrick Willie- Salt Lake City, UT
3rd – Randen Robinson – Montezuma Creek, UT
2nd – Randy Stewart – Toppenish, WA
1st – Cory Johnson – Warm Springs, OR

Senior Womens Northern
4th – Pearl Sammaripa – Skull Valley, UT
3rd – Dr. Lita Mathews – Albuquerque, NM
2nd – Priscilla Schrock – Anadarko, OK
1st – Aurelia Stacona, Warm Springs, OR

Senior Womens Southern
4th – Mildred Warrior – Ponca City, OK
3rd – Beulah Kent – Ignacio, CO
2nd – Alta Reyes – Thomas, OK
1st – Charlene Cozad – Hominy, OK

Senior Mens Northern
4th – Loren Sammaripa – Skull Valley, UT
3rd – Richard Rock – Soboba, CA
2nd – Norman Largo – Brimhall, NM
1st – Cecil Nepoose, Pigeon Lake, Alberta

Senior Mens Southern
4th – D.K. Toppah – Weatherford, OK
3rd – Terry Geimausaddle – Walters, OK
2nd – Ronnie Ahboah – El Cason, CA
1st – Vernon Harragarra – Lakewood, CA

Women’s Northern Trad.
4th – Summer Dawn Silver Horn – Bloomfield, NM
3rd – Freddie Hunter – Anthem, AZ
2nd – Tisa Matheson – Spokane, WA
1st – Joyce Hayes, Ft. Hall, ID

Women’s Southern Trad.
4th – Leah Brown – Lakeside, CA
3rd – Laura Warrior – Tonkawa, OK
2nd – Sunnyrose Yellowmule – Pawnee, OK
1st – Danita Goodwill – Fairfax, OK

Women’s Jingle
4th – Mary Not Afraid – Bozeman, MT
3rd – December Arrow White – Ft. Hall, ID
2nd – Tashina John – Red Valley, AZ
1st – Acosia Leighton – Ridgecrest, CA

Women’s Fancy
4th – Kateri Joe – Seattle, WA
3rd – Sally Ann Jack – Ft. Hall, ID
2nd – Shamaray Yazzie – Flagstaff, AZ
1st – Patricia John – Red Valley, AZ

Warbonne/Buckskin Division
4th – Lorren Sammaripa – Skull Valley, UT
3rd – Herman Yellow Old Woman – Siksika, Alberta
2nd – Wesley Honena – Ft. Hall, ID
1st – Floyd Bearing – Ft. Hall, ID

Men’s Northern Trad.
4th – Ricky Blackburn Sr.
3rd – Lyle Nelson – Window Rock, AZ
2nd – Paris Leighton – Ridgecrest, CA
1st – Nathan Largo – Brimhall, NM

Men’s Southern Straight
4th – Erwin Morris – Weatherford, OK
3rd – Eagleboy Whiteshield – Denver, CO
2nd – Barry Brown – Portland, OR
1st – Mathew Sheka – Ft. Defiance, AZ

Men’s Grass
4th – Tyson Shay – Ft. Hall, ID
3rd – Wayne Crue – Ft. Hall, ID
2nd – Al Retasket Jr. – Wenatchee, WA
1st – Randy Paskemin – Sweet Grass, Sask.

Men’s Northern Fancy
4th – Tyson Draper – Kirtland, NM
3rd – Skye Michael – Durango, CO
2nd – Sky Medicine Bear – Loveland, CO
1st – Hunter Osborne – Ft. Hall, ID

Men’s Southern Fancy
4th – Jimmie Austin – Kayenta, AZ
3rd – Lydall Yazzie – Warrior Mountain, AZ
2nd – Jerrald Dee – Montezuma Creek, UT
1st – Spike Draper – Kirtland, NM
song_bird_woman is offline   Reply With Quote Share with Facebook
Sponsored Links
Reply

Bookmarks


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Pow Wow Photo Contest - Pow Wow Singing or Dancing Category Paul G PowWows.com Contests, Poll, and Games 2 05-01-2003 09:43 AM
Pow Wow Photo Contest - Pow Wow Singing or Dancing Category Preliminary Paul G PowWows.com Contests, Poll, and Games 0 03-31-2003 09:24 PM
2002 Summer Craft Contest Paul G News and Announcements 50 09-03-2002 08:59 AM
G.o.n. Singing Contest Results??? WACIPI-SINGER Pow Wow Singing 1 04-30-2002 06:47 PM

    

Join the online community forum celebrating Native American Culture, Pow Wows, tribes, music, art, and history.

Join PowWows.com Today!

Your Guide to Native American Pow Wows Since 1996

Register For Free

Enjoy the benefits of being a member of PowWows.com!

Join our Native American online community focused on Pow Wow singing, dancing, crafts, Native American music, Native American videos, and more.

Add your Pow Wow to our Calendar

Share your photos and videos

Play games, enter contests, and much more!






New Threads

Pow Wow Calendar Search

 
Month: Year:

Location:

Videos

Featured Articles

Dance Styles

Crafts

Gallery