PowWows.com Forums - Native American Culture

PowWows.com Forums - Native American Culture (http://forums.powwows.com/)
-   Pow Wow Trip Reports (http://forums.powwows.com/f45/)
-   -   2008 Morongo (http://forums.powwows.com/f45/2008-morongo-47424/)

Paul G 09-27-2008 01:17 AM

2008 Morongo
 
2008 Morongo
September 27-29
Cabazon, California

Live on PowWows.com!

PowWows Webcast

mSpRiMeAuX 09-28-2008 10:01 PM

*morongo 2008!*
 
Contemp. Style
6th- Sacred Wind 305 points
5th- The Boyz 550 points
4th- Youngspirit 556 points
3rd- Meskwaki Nation 558 points
2nd- Wild Rose 560 points
1st- Blacklodge 608 points

Southern Style
5th- Redrock Crossing
4th- Buc Wild
3rd- Whitetail
2nd- Thunderhill
1st- Cozad

Original Style
6th- Keres Nation 455 points
5th- Rock Creek 479 points
4th- Tha Tribe 506 points
3rd- Red Bull 532 points
2nd- High Noon 557 points
1st- Midnite Express 563 points


Teen Gurls Fancy
5th- Wynema Redbird
4th- Lindsey Etsitty
3rd- Skye Blackettle
2nd- Kelly Walker
1st- Laren Oakes

Teen Gurls Jingle
5th- Keysa Parker
4th- Cassandra Zander
3rd- Denette Chee
2nd- Yanabaah Redhouse
1st- Malorie Oakes

Teen Gurls Stationary
5th- Alyssa Phillips
4th- Alana Jackson
3rd- Cecila Hill
2nd- Daisa Onefeather
1st- Verlina Blackettle

Teen Gurls Walk Around
4th- Brittaney Oakes Frances
3rd- Kristen Rock
2nd- Cant Remember
1st- Janelle Chee

skybird5 09-28-2008 10:43 PM

Those arent the drum points, those are the numbers that are randomly generated on the vouchers. We didn't print the drum points.

skybird5 09-28-2008 10:46 PM

GOlden Age Womens Winners
 
Senior Golden Age Northern
Place Contestant
6th Eunice Dolly Lane
5th Bernice Montour
4th Aurelia Stacona
3rd Maggie Black Kettle
2nd Sylvestine Shields
1st Vera J. Kingbird

Senior Golden Age Southern
Place Contestant
6th
5th
4th Toni Allrunner
3rd Georgia Mae Adson
2nd Dolores M. Goodeagle
1st Claudia Spicer

Golden Age Northern
Place Contestant
6th Yolanda Two Two
5th Agnes Red Calf Francis
4th Nita Track
3rd Carolyn Reyes
2nd Louise Scabbyrobe
1st Carmen Clairmont

Golden Age Southern
Place Contestant
6th Jereaux Sanders
5th Dorsey Sadongei
4th Sharon Roberts
3rd Sammye Dominguez
2nd Franda Flyingman
1st Charlene Cozad

skybird5 09-28-2008 10:47 PM

Sr. Women winners
 
Senior Women
Northern Stationary
Place Contestant
6th MaryLou Olsen
5th Virgie Tsosie
4th Gaye Sparvier
3rd Lisa Little Iron
2nd Kellie Mae Downwind
1st Jodi Gillette

Northern Walk Around
Place Contestant
6th Wanda Nelson
5th Dorothy Myo
4th Sharon Buffalo
3rd Maryann Patrick
2nd Angelina Hindsley
1st Lark Real Bird Paz

Southern Buckskin
Place Contestant
6th
5th Sandra Hale
4th Laurie Whitecloud
3rd Delaine Snow Ball
2nd Keri Jhane Myers
1st Jacquie Tsonetokoy

Southern Cloth
Place Contestant
6th Amy No Ear
5th Sharon Brokeshoulder
4th Sandy Harris-Tate
3rd Roberta Smith
2nd Yvonne Sadongei
1st Annette Rice

Jingle Dress
Place Contestant
6th Shawnetta Yahtin
5th Duanna Red Elk
4th Karen Pheasant
3rd Diane Desrosiers
2nd Paula WeaselHead
1st Henrietta Scalplock

Fancy
Place Contestant
6th Shelley Bointy
5th Michelle Lonechild
4th Sancha Windy Boy
3rd Kellie LeBeau
2nd Irene Oakes
1st Gracie Her Many Horses

mSpRiMeAuX 09-28-2008 10:47 PM

Senior Adult Southern Straight
6th- Paul Stuart
5th- Angelo Norman
4th- Shawn Spicer
3rd- Calvin Grant
2nd- Michael Grant
1st- Steve Campos

Senior Adult Southern Fancy
6th- James Reeder
5th- Tom Snowball
4th- Allen Roy
3rd- Amos Yazzie III
2nd- Dwight Whitebuffalo
1st- Joe Bointy

Senior Adult Northern Fancy
6th- Trent EagleSpeaker
5th- Aaron Wright
4th- Luke Whiteman
3rd- Stan Whiteman Sr
2nd- Jerry Cleveland Jr
1st- Wayne Silas Jr.

Senior Adult Grass
6th- Wade Baker
5th- Peter Joe Olney
4th- Bart Pawuakee
3rd- Lawernce Trotter
2nd- Darrel Goodwill
1st- Rusty Gillette

Senior Adult Chicken
4th- Tate Honadick
3rd- Dennis Navaquaya
2nd- Gene Chitwood
1st- Irvin Waskiwitch

Senior Adult Northern Traditional
6th-
5th- Kelly Logan
4th- Terry Fiddler
3rd- Lonni Street
2nd- Kevin Heywahey
1st- Charles Hindsley

Senior Adult Stationary
6th- MaryLou Olsen
5th- Virgie Tsosie
4th-
3rd- Lisa Little Iron
2nd- Kelly Downwind
1st- Jodi Gillette

Senior Adult Walk Around
6th- Wanda Nelson
5th-
4th- Sharon Buffalo
3rd- Maryann Patrick
2nd- Angela Hindsley
1st-

Senior Adult Jingle
6th-Shanetta
5th-Dowena Redelk
4th-Karen Phesant
3rd-Dianne Deroiser
2nd-Paula weaselhead
1st-Henrietta Scalplock

Senior Adult Fancy
6th- Shelly Bointy
5th- Michelle Blackettle
4th- Sancha Windyboy
3rd- Kelly Labeau
2nd- Irene Oaks
1st- Grace Hermanyhorses

skybird5 09-28-2008 10:48 PM

Jr. &Teen Girls
 
Junior Girls
Fancy
Place Contestant
5th MorningRose D. Tobey
4th Selena Jackson
3rd Jessica Johnson
2nd Numu Wockmetooah
1st Symone Paskemin

Jingle
Place Contestant
5th Izabella Ida Mae Chaboyea
4th Sadie Red Eagle
3rd Tia Gray
2nd Tanisha Beetso
1st Destiny Buck

Northern Stationary
Place Contestant
5th Mikayla Jones
4th Jovena Scabbyrobe
3rd Layla Goodeagle
2nd Marlene Luostiyono
1st Shaundeen Bear

Northern Walk Around
Place Contestant
5th
4th Nichole Nordwall
3rd Kyra bear
2nd Kerri Bear
1st Jordynn Paz


Southern Buckskin
Place Contestant
5th
4th
3rd Starlitt Garfield
2nd Jayla Iron
1st Larissa Bohay

Southern Cloth
Place Contestant
5th Jalena Forrest Davis
4th Shaelynn Cruz
3rd Emily Etsitty
2nd Audrey Brokeshoulder
1st Ellena Morgan-Doxtator

Teen Girls
Fancy
Place Contestant
5th Wynema Redbird
4th Lindsey Etsitty
3rd Skyleesha Blackkettle
2nd Kelly Walker
1st Laryn Oakes

Jingle
Place Contestant
5th Keysa Lee Parker
4th Casandra Zander
3rd Denette Chee
2nd Yanabah Redhouse
1st Mallary Oakes

Northern Stationary
Place Contestant
5th Alyssa Phillips
4th Alayna Jackson
3rd Cecilia Hill
2nd Daisa One Feather
1st Verlina Blackkettle

Northern Walk Around
Place Contestant
5th
4th Britney Oakes Francis
3rd Kirsten Rocc
2nd
1st Janelle Chee


Southern Buckskin
Place Contestant
5th
4th
3rd
2nd Erika Whiteshield
1st Middy Logan

Southern Cloth
Place Contestant
5th Alendra Logan
4th Lilianna Hill
3rd Snaryse Monroe
2nd Cheryl Iron
1st Tashena Chitwood

mSpRiMeAuX 09-28-2008 10:56 PM

Junior Adult Northern Fancy
6th- Gary Olney
5th- Corey Laclaire
4th- Alden Spoonhunter
3rd- Stanley Whiteman
2nd- Darrel Hill
1st- Jazz Bearstail

Junior Adult Grass Dance
6th- Marvin Redelk
5th- Lakota Clairmont
4th- Bryson Lonechild
3rd- Adan Nordwall
2nd- Julius Notafraid
1st- Wesley Windyboy

Junior Adult Prairie Chicken
6th- Eric Betoni
5th- Alex Salazor
4th- Dakota Mcgurk
3rd- Marty Thurman
2nd- Dustin Whitford
1st- Rooster Topsky

Junior Adult Northern Traditional
6th- David Spottedeagle
5th- Sequaya Monroe
4th- Nathan Largo
3rd- Albert Hindsley
2nd- Ardell Scalplock
1st- Honovi Smith

Junior Adult Southern Straight
6th- Michael AllRunner
5th- Redsky
4th- Kiowa Charlie Cozad
3rd- Shude Victor
2nd- Wahkeen Hamilton
1st- Lewis Perkins

Junior Adult Southern Fancy
6th- Itoncha St. John
5th- Lydell Yazzie
4th- Thunder
3rd- Junior Lone Lodge
2nd- Isiah Bob
1st- Spike Draper


Junior Adult Southern Cloth
6th- Liz Navaquaya
5th- Ashley Jacobson
4th- Sophia Thurman
3rd- Buffy Simmons
2nd- Emerald King
1st- Amanda Harris

Junior Adult Stationary
6th- Challis Isaac
5th- Delmarina Onefeather
4th- Cheyenne Fiddler
3rd- Marissa Tootoo
2nd- Amber Buffalo
1st- Alva Fiddler

Junior Adult Walk Around
6th- Jshawn Tsosie
5th- Dolly Heemsah
4th- Michelle Ware
3rd- Summer Hogie
2nd- Jacinta Tsosie
1st- Summer Baldwin

Junior Adult Jingle
6th- Pherrica Prince
5th- Kit Landry
4th- Lauryn Frank
3rd- Jennifer Youngbear
2nd- Destiny Gardipee
1st- Leah Syrette

Junior Adult Fancy Shawl
6th- Carol Meltingtellow
5th- Rose Track
4th- Candace Gadwa
3rd- Tawny Hale
2nd- Ursoloria Kanuho
1st- Tanski Clairmont

skybird5 09-28-2008 10:57 PM

Junior Women
Northern Stationary
Place Contestant
6th Challis Isaac
5th Delmarina One Feather
4th Cheyenne Fiddler
3rd Maurissa Two Two
2nd Amber Buffalo
1st Alva Fiddler

Northern Walk Around
Place Contestant
6th Jshen Tsosie
5th Dolly Heemsah
4th Michelle Ware
3rd Summer Holgate
2nd Jacinta Tsosie
1st Summer Baldwin

Southern Buckskin
Place Contestant
6th Raetava Yazzie
5th Michelle Flyingman
4th Joy Flores
3rd Dalynn Alley
2nd Toni Tsatoke
1st Tesa Dee Roubedeaux

Southern Cloth
Place Contestant
6th Elizabeth Tate Nevaquaya
5th Ashlee Jacobsen
4th Sophia Thurman
3rd Buffy Simmons
2nd Emerald Keen
1st Amanda harris

Jingle Dress
Place Contestant
6th Ferrahka Prince
5th Nitaris Kit Landry
4th Lauren Frank
3rd Jennifer Young Bear
2nd Destini Gardypie
1st Leah Omeasoo Syrette

Fancy
Place Contestant
6th Carol Melting Tallow
5th Rose Track
4th Canace Gadwa
3rd Tawny Hale
2nd Urseloria Kanuho
1st Tanski Clairmont

mSpRiMeAuX 09-28-2008 11:02 PM

&& those were the points.. cuz their drum numbers were different.. so those are the points...

Joe's Dad 09-29-2008 01:14 AM

Dang there were alot of winners there!LOL

skybird5...weren't u one of the tabulators?

superndngyrl 09-29-2008 01:50 AM

wheres the golden age men winners?

Smeshigaud 09-29-2008 03:38 AM

Good pow-wow. First Time I'd ever been there and I enjoyed myself.

Congrats to all the winners. Lots of good contest dancing.

**Summer_June** 09-29-2008 08:16 AM

this is what I got off the webcast, sorry if i spelt anything wrong. lol
Golden Age Southern Men
1st- Saginaw Grant

Sr Golden Age Northern Men
3rd- Tom??
2nd- Jet Eaglemen Sr
1st- Henry Allen

Golden Age Men Northern
6th- Ray B??
5th- Greg Red Elk
4th- Richard Rock
3rd- Norman Largo
2nd- Kenny Scabbyrobe
1st- Ivan Lone Child

Mens Golden Age Southern
6th- Wilson Roberts
5th- Gary Gover
4th- Gary Gosaway?
3rd- Barry Hamilton
2nd- Darryl Moore
1st- Ronnie Ahboah

Phish 09-29-2008 10:40 AM

Jr and Teen Boys ?
 
Does anyone know the winners in these divisions??

laokie 09-29-2008 11:56 AM

Quote:

Originally Posted by skybird5 (Post 1216369)

Southern Buckskin
Place Contestant
5th
4th
3rd
2nd Erika Whiteshield
1st Middy Logan

Southern Cloth
Place Contestant
5th Alendra Logan
4th Lilianna Hill
3rd Snaryse Monroe
2nd Cheryl Iron
1st Tashena Chitwood


How can Middy Logan win !st in Buckskin AND 5th in Cloth??
they are the same person......Middy is her nickname!

LISA IRONMAKER 09-29-2008 01:43 PM

Quote:

Originally Posted by Joe's Dad (Post 1216391)
Dang there were alot of winners there!LOL

skybird5...weren't u one of the tabulators?

I was thinkn da same thang JD....
:rofl::rofl:

LISA IRONMAKER 09-29-2008 01:46 PM

Congrats to all the winners......:thumbsup: :appl:

Thanks guys for posting da winners.....

timmy tiger 09-29-2008 01:52 PM

Congratulations to all the winners too.

I enjoyed watching the pow wow.

kiyaanii mom 09-29-2008 03:06 PM

Quote:

Originally Posted by laokie (Post 1216545)
How can Middy Logan win !st in Buckskin AND 5th in Cloth??
they are the same person......Middy is her nickname!

She must be that good....

And a quick change artist... :lol:


All times are GMT -4. The time now is 04:12 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, vBulletin Solutions, Inc.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1
Copyright 2006, PowWows.com, LLC