Register Groups Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Forum Home - Go Back > Pow Wow Arena > Pow Wow Talk > Contest Results United Tribes 2006 United Tribes 2006

Reply LinkBack Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-14-2006, 03:14 PM   #1
Lovin' life,
 
Mato Winyan's Avatar
 
User InfoThanks / Tagging InfoGifts / Achievements / AwardsvBActivity Stats
Mato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond repute
Mato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond reputeMato Winyan has a reputation beyond repute
Join Date: Mar 2000
Location: Indiana
Posts: 5,450
Blog Entries: 4
Credits: 260.00
Savings: 1.00
United Tribes 2006

Complete List.... ~mato

2006 Contest Winners


--------------------------------------------------------------------------------

SENIOR MENS TRADITIONAL (50 and over)
1st - Avery Thompson - Fort Thompson, SD
2nd - Don Rush - New Town, ND
3rd - Harvey Thunderchild - Turtleford, SAS.
4th - Clifford Little Wind - Fort Totten, ND
5th - Nathan Smith - Fort Totten, ND


--------------------------------------------------------------------------------

MENS TRADITIONAL (18 - 49)
1st - Chaskie LaBlanc - Morton, MN
2nd - Cetan Thunder Hawk - Bozeman, MT
3rd - Aron Abbey - New Town, ND
4th - Fred Fox Sr. - White Shield, ND
5th - Elvin Nicotine - North Battlefield, SAS.


--------------------------------------------------------------------------------

MENS SOUTHERN STRAIGHT (18 and over)
1st - Milton Miller Sr. - Bancroft, NE
2nd - Kennard Parker - Macey, NE
3rd - Samuel Phillips - Manteca, CA
4th - George L. Miller - Bancroft, NE
5th - Sonny Red Bear - Fort Thompson, SD


--------------------------------------------------------------------------------

CHICKEN DANCE (18 and over)
1st - Rooster Top Sky - Rocky Boy, MT
2nd - Bobby Badger - Kawacatoose, SAS.
3rd - Junior Miller - Bancroft, NE
4th - Albert Onepenne - Toppenish, WA
5th - Lee Goodman Jr. - Minneapolis, MN


--------------------------------------------------------------------------------

MENS GRASS (18 - 49)
1st - Wayne Fox - White Shield, ND
2nd - Ron McNab - North Battlefield, SAS.
3rd - Buck Spotted Tail - Rosebud, SD
4th - Russell Young Bird - Fort Yates, ND
5th - Daryl Bearstail - Bismarck, ND


--------------------------------------------------------------------------------

MENS FANCY (18 - 49)
1st - Jazz Bearstail - Albuquerque, NM
2nd - Bucky Johnson - Bismarck, ND
3rd - Rylan Baker - New Town, ND
4th - Itoncha St. John - Bismarck, ND
5th - Kenny Pratt Jr. - Griswolt, MAN.


--------------------------------------------------------------------------------

SENIOR WOMENS TRADITIONAL (50 and over)
1st - Vera Kingbird - Bemidji, MN
2nd - Madelyn Goodwill - Martin, SD
3rd - Yvonne Chase - New Town, ND
4th - Marilyn Mountain - Red Lake, MN
5th - Veronica Serdahl - Mandaree, ND


--------------------------------------------------------------------------------

WOMENS TRADITIONAL (18 - 49)
1st - Jodi Gillette - Bismarck, ND
2nd - Denise McKay - Fort Yates, ND
3rd - Karrie Abbey - Dickinson, ND
4th - Andrea Redman - Ft. Qui Appelle, SAS.
5th - Miranda Thomson - SAS.


--------------------------------------------------------------------------------

WOMENS SOUTHERN BUCKSKIN (18 and over)
1st - Danita Goodwill - Fairfax, OK
2nd - Martha Crate - Pablo, MT
3rd - Bianca White Cloud - Black River Falls, WI
4th - Onna LeBeau - Aberdeen, SD
5th - Alice Young Bear - New Town, ND


--------------------------------------------------------------------------------

WOMENS JINGLE (18 - 49)
1st - Sharon Fine Day - Moorhead, MN
2nd - Ahneekah Top Sky - Rocky Boy, MT
3rd - Reva Hayes - Rapid City, SD
4th - Wambdiska Win - Griswold, MAN.
5th - Winona Kingbird - Wahpeton, ND


--------------------------------------------------------------------------------

WOMENS FANCY (18 - 49)
1st - Kellie LeBeau - Eagle Butte, SD
2nd - Amber Rose Cleveland - Bismarck, ND
3rd - Natika Baker - New Town, ND
4th - Danielle Grey - New Town, ND
5th - Kanya Cornelius - Bismarck, ND


--------------------------------------------------------------------------------

TEEN MENS TRADITIONAL (13 - 17)
1st - Clayton St. Claire Jr. - Belcourt, ND
2nd - James Red Tomahawk - Poplar, MT
3rd - Steve Charging Eagle II - Red Scaffold, SD
4th - Keith Tacan - Sioux Valley, SAS.
5th - Louis Little Wind - Fort Totten, ND


--------------------------------------------------------------------------------

TEEN MENS GRASS (13 - 17)
1st - Chante Knight - Thunder Valley, SD
2nd - Tony Moran - Mandaree, ND
3rd - Dustyn Eder - Poplar, MT
4th - Tyrell Stanley - Chitek Lake, SAS.
5th - Isaac Little Wind - Fort Totten, ND


--------------------------------------------------------------------------------

TEEN MENS FANCY (13 - 17)
1st - Jory Black Eagle - Wolf Point, MT
2nd - Marquel Crawford - Sisseton, SD
3rd - Murel Richotte Jr. - Fort Totten, ND
4th - Teddy Bison - Regina, SAS.
5th - Stetson Hegel - Fort Yates, ND


--------------------------------------------------------------------------------

TEEN WOMENS TRADITIONAL (13 - 17)
1st - Megan Isnana - Ft. Qui Appelle, Sas.
2nd - Arianna Uses Arrow - Cannon Ball, ND
3rd - Skawid Alberts - New Town, ND
4th - Harriet Robinson - Mandaree, ND
5th - Kayla McArthur - Carlyle, SAS.


--------------------------------------------------------------------------------

TEEN WOMENS JINGLE (13 - 17)
1st - Cassidy Smith - New Town, ND
2nd - Gracie McArthur - Whitebear, SAS.
3rd - Shanice Lambert - New Town, ND
4th - Tess Knight - Thunder Valley, SD
5th - Tomasina Two Young Men - Morley, ALB.


--------------------------------------------------------------------------------

TEEN WOMENS FANCY (13 - 17)
1st - Kelly Walker - Bismarck, ND
2nd - Aariann Mazawasicuna - Taos, NM
3rd - Kaitlynn McArthur - Whitebear, SAS.
4th - Aubrey Hale - Takini, SD
5th - Brittany Crawford - Sisseton, SD


--------------------------------------------------------------------------------

JUNIOR BOYS TRADITIONAL (6 - 12)
1st - Cameron Chaske - Fort Totten, ND
2nd - Edmund Youpee - Brockton, MT
3rd - Larice Chase - Poplar, MT
4th - Ryan Longie - Fort Totten, ND
5th - Tristan Uses Arrow - Cannonball, ND


--------------------------------------------------------------------------------

JUNIOR BOYS GRASS (6 - 12)
1st - P-nut Ironstar - Carry The Kettle, SAS.
2nd - Walter Bears Tail - Bismarck, ND
3rd - Jai Knight - Thunder Valley, SD
4th - Leonard Richotte - Fort Totten, ND
5th - Damon Baker - Poplar, MT


--------------------------------------------------------------------------------

JUNIOR BOYS FANCY (6 - 12)
1st - Jason Taylor - Griswold, MAN.
2nd - Jacob Fox - McLaughlin, SD
3rd - Chance Roberts - Ada, OK
4th - Tego Warrington - Keshena, WI
5th - Adam Peltier - Fordville, ND


--------------------------------------------------------------------------------

JUNIOR GIRLS TRADITIONAL (6 - 12)
1st - Shaylynn Ramsey - Fort Yates, ND
2nd - Briann Ramsey - Fort Yates, ND
3rd - Kelsey Tortalita - Bismarck, ND
4th - Wakan-Yu-Bdece-Win McKay - Fort Yates, ND
5th - Stephanie Tiger - Minneapolis, MN


--------------------------------------------------------------------------------

JUNIOR GIRLS JINGLE (6 - 12)
1st - Brittany Brown Otter - Fort Yates, ND
2nd - Sheyenne Fox - White Shield, ND
3rd - Shayla Hard - Ponemah, MN
4th - Evaline Arrow - Ravina, SD
5th - Tasha Uses Arrow - Cannon Ball, ND


--------------------------------------------------------------------------------

JUNIOR GIRLS FANCY (6 - 12)
1st - Maycie Morin - Belcourt, ND
2nd - Jayleen Rencounter - Fort Yates, ND
3rd - Maelene Nez - Parshall, ND
4th - Beverly Bursheim - Morton, MN
5th - Caitlin Plenty Chief - Fort Yates, ND


--------------------------------------------------------------------------------

DRUMS/SINGING CONTEST
1st - New Agency - Rocky Boy, MT
2nd - Meskwaki Nation - Tama, IA
3rd - Fort Peck Sioux - Poplar, MT
4th - Pipestone - Stone Lake, WI
5th - Battle River - Red Lake, MN
6th - Dry Lake - Hays, MT


--------------------------------------------------------------------------------

TEAM DANCE
1st Shake N Bake
- Jazz Bearstail
- Tonch St. John
- Kenny Pratt
- Rylan Baker

2nd Noise Makers
- Toni Johnson
- Shanice Lambert
- Jazmin Lambert
- Chelsea Finley

3rd Chicken Dancers
- Chad Morsette
- Albert Ore Pennee
- Lee Goodman Jr.
- Garret Henrywood

4th TGraveling Jingles
- Grace Pushetonequa
- K.C. Hindsley
- Danya Keahna
- Sharron Fineday

5th Iron 4
- Buck Spotted Tail
- Rusty Gillette
- Lakota Clairmont
- Chante Knight




--------------------------------------------------------------------------------

PARADE OF CHAMPIONS:
BEST THEME ENTRY:
- Am-Vets Ladies Auxiliary, Bismarck, ND
BEST DRUM/DANCERS FLOAT:
- "Our Family Float," Charles Lester Family, Cannon Ball, ND
BEST HORSE AND RIDER GROUP:
- Spirit Riders, White Shield, ND
BEST YOUTH CULTURAL ENTRY:
- Sitting Bull College, Fort Yates, ND




--------------------------------------------------------------------------------

DOUBLE ELIMINATION SOFTBALL TOURNAMENT
WOMEN
1st - Rud's Oil Hornets - Bismarck, ND
2nd - Fleetwood - Billings, MT
3rd - Redby Lakers - Redby, MN
4th - Incredible Machines - Belcourt, ND
MVP - Lexi Moran - Rud's Oil Hornets

--------------------------------------------------------------------------------
MEN
1st - Sioux Nation - Prairie Island, MN
2nd - Chipps - Red Lake, MN
3rd - Standing Rock Coyotes - Fort Yates, ND
4th - Tongue River - SD
MVP - Ed Buck - Sioux Nation
HR Winner - J. C. Crawford - Agency Village, SD
__________________
"We see it as a desecration not only of a mountain but of our way of life. This is a genocidal issue to us. If they kill this mountain, they kill our way of life." ~Debra White Plume
Mato Winyan is offline   Reply With Quote Share with Facebook
Old 09-28-2006, 05:41 PM   #2
Tiny Tot Dancer
 
STJOHN1SIOUX's Avatar
 
User InfoThanks / Tagging InfoGifts / Achievements / AwardsvBActivity Stats
STJOHN1SIOUX is an unknown quantity at this point
Join Date: May 2003
Location: MINNESOTA
Posts: 73
Credits: 50.00
Savings: 200.00
My cousins Chaske La Blanc, Tonch St John and my bros team got 2nd in the softball tourney, MINNESOTA "CHIPPS"
STJOHN1SIOUX is offline   Reply With Quote Share with Facebook
Sponsored Links
Reply

Bookmarks


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
The Cheyenne Declaration regarding the Protection of Sacred Ceremonies Mato Winyan Archives 3 07-13-2003 06:12 PM
From southern tribes, born in the north Mixedblood87 Fancy Shawl Dancing 0 03-10-2003 06:34 PM
State Recognized Tribes Ayita16 Archives 110 10-04-2002 10:10 AM

    

Join the online community forum celebrating Native American Culture, Pow Wows, tribes, music, art, and history.

Join PowWows.com Today!

Your Guide to Native American Pow Wows Since 1996

Register For Free

Enjoy the benefits of being a member of PowWows.com!

Join our Native American online community focused on Pow Wow singing, dancing, crafts, Native American music, Native American videos, and more.

Add your Pow Wow to our Calendar

Share your photos and videos

Play games, enter contests, and much more!






New Threads

Pow Wow Calendar Search

 
Month: Year:

Location:
Facebook Profile Images

Videos

Featured Articles

Dance Styles

Crafts

Gallery