Announcement

Collapse
No announcement yet.

How Much?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Blackbear
    How about:

    5) a 12 pack of soda (4-5$ here)
    6) a candy bar (59 cents to 99. depending on store or gas station)
    7) Bag of chips ( 5.00 typically here)
    ???????
    about the same here BB except chips are a little less ...not much tho
    sigpic
    TRUDELL FOR PRESIDENT

    (and no,this isnt zeek)

    Comment


    • #17
      Prices here in Southwestern Michigan:
      pack of smokes: $ 5.46 a pack (Newport baybee!)
      gallon of milk: $2.98 (Wally-world special)
      gas: $ 2.57 a gallon (cheaper if u buy a car wash to go w/ it!)
      Steak Din-Din: $ 25.00 bucks will get u a good tastin' steak @ Applebee's or Outback!

      Comment


      • #18
        Cigs are about $3.30 here on the rez
        Milk - $3.89
        Gas - $2.35
        Steak dinner $15.00 - $30.00

        Chips - $2.99
        ...it is what it is...

        Comment


        • #19
          cigs-2.50-2.75 pack for name brands / 1-1.50 off brands
          milk- 2.50-4.00 depends on brand
          gas- around 2.50 +-20cents
          NDN STEAK (bologna) PRICELESS!!!! or about 5cents each
          Last edited by southern_xtreme2k5; 03-20-2006, 12:32 PM.
          SOUTHERN XTREME.....WE HERE NOW!!!!! www.myspace.com/southernxtremesingers

          Comment


          • #20
            Originally posted by Blackbear
            Ok got into a conversation earlier this evening and now I gotta wonder....

            How much is a ________________ in your neck of the woods?

            1) Pack of cigarettes

            2) Gallon of Milk

            3) Gallon of Gas

            4) Typical Steak Dinner

            1. Don't smoke, so I'm not sure

            2. Free...we have a milk cow(and ain't it loads of fun milking at 5:30am when its freezin'-azz cold)

            3. $2.49/gal for 87 octane

            4. About $15 for most restaurants. Some of the fancy-shmancy ones can go $50-$100. But I don't go there. We butcher a steer each fall, and bag at least a couple of deer, so we have plenty of steak on the freezer.

            Comment


            • #21
              Originally posted by One Hot Mama
              1. Don't smoke, so I'm not sure

              2. Free...we have a milk cow(and ain't it loads of fun milking at 5:30am when its freezin'-azz cold)

              3. $2.49/gal for 87 octane

              4. About $15 for most restaurants. Some of the fancy-shmancy ones can go $50-$100. But I don't go there. We butcher a steer each fall, and bag at least a couple of deer, so we have plenty of steak on the freezer.
              Fresh milk, fresh steaks and venison... can I come live with you?
              Don't worry that it's not good enough for anyone else to hear... just sing, sing a song.sigpic

              Comment


              • #22
                You know what I'm really curious about is rent or realty... I know california and new york city beat Alaska by a mile... but we rented a house, 3 bedroom, bath and a half, carport... basic average sized not very large house about 8 years ago. Back then we were paying 1200.00 a month for this house which was CHEAP considering the average rent for a home like that was 1800.00. And we had a cool landlord.
                A house in anchorage .. basic 2 bedroom one bath , kitchen , living room , laundry and maybe a garage (no basement).. 100,000.00. My grandmothers' house in IL was bigger than that and it was only 30,000.00.
                Don't worry that it's not good enough for anyone else to hear... just sing, sing a song.sigpic

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Blackbear
                  Fresh milk, fresh steaks and venison... can I come live with you?

                  If you think you can stand to put up with us, come on down!

                  Uh, you'll have to share the bathroom with 2 teenage boys.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by One Hot Mama
                    If you think you can stand to put up with us, come on down!

                    Uh, you'll have to share the bathroom with 2 teenage boys.
                    hehehehe...now see if I had money to burn, I'd love to freak people out by like actually coming down, knocking on your door and saying.. OK fix me some pan fried venison cutlets, with some fresh milk gravy to pour over them!! ROFLMAO!!

                    BUt sharing a bathrrom with 2 teenage boys... hmmm... they as bad as teenage girls?
                    Don't worry that it's not good enough for anyone else to hear... just sing, sing a song.sigpic

                    Comment


                    • #25
                      BB ~ would have to ask my mom who was worse in the bathroom teen girls she would say she has 4 girls 2 boys lol.

                      1. dunno how much cigs cost but i do know havana honeys cigers cost $20

                      2. my daughter drinks lactose free skim milk only , and that only comes in half gallons for 3.99 so a gallon would be $7.98. regular milk for me i think is $2.89

                      3. $2.54 per gallon

                      4. 20- 50 depends where I would go.

                      5. 12 pack of coke 3.99 this week pepsi is 2 for $5.00

                      6. about 69 cents average

                      7. last bag of chip i bought were $2.99
                      "In the depths of a mind insane
                      Fantasy and reality are the same"
                      - SLAYER

                      Comment


                      • #26
                        all of it is too freekin much! *lol*
                        Remember when the prices of some of this stuff was under a dollar anyone? Or am i jus old?
                        hah!
                        Last edited by ~pathwalker~; 03-28-2006, 10:52 AM.
                        90% Angel
                        10% Lil Devil


                        But I've been told it's the other way around!

                        Comment


                        • #27
                          Milk About 3 Something A Gallon

                          Gas Is Up To 2.59 A Gallon

                          Smokes Go To The Casino Smoke Shop And Get Them 40 Cents Cheaper Then Anywhere Else.

                          Steak Dinner? I Just Usually Cook For Myself When It Comes To Steak! So 7.99 A Pound For Porter House.

                          Having The Propane Tank Blow Up? Priceless!
                          If the Great Spirit had desired me to be a white man, he would have made me so in the first place. -SITTING BULL

                          Comment


                          • #28
                            im sure your not that old it wasnt that long ago gas was only 1.05 ok about 10 yrs ago but still it doesnt seem that long ago.
                            "In the depths of a mind insane
                            Fantasy and reality are the same"
                            - SLAYER

                            Comment


                            • #29
                              I remember when cigarettes went UP to a dollar a pack... and gas was 79 cents a gallon
                              Don't worry that it's not good enough for anyone else to hear... just sing, sing a song.sigpic

                              Comment


                              • #30
                                goodness... everything here is expensive...

                                Ciggys - Rez Price - $6.95 - In Town.. $9.95
                                Milk: $4.89
                                Gas - Rez Price - $3.60 gallon.. In Town..$4.36
                                Steak Dinner @ the local Bar & Grill - $18.95
                                Soda - on sale this week - $3.99 for 24 cans
                                Candy Bar - $1.29
                                Chips - $2.50

                                "The difference between 'involvement' and 'commitment' is like an eggs-and-ham breakfast: the chicken was 'involved' - the pig was 'committed'."

                                Comment

                                Join the online community forum celebrating Native American Culture, Pow Wows, tribes, music, art, and history.

                                Loading...

                                Trending

                                Collapse

                                There are no results that meet this criteria.

                                Sidebar Ad

                                Collapse
                                Working...
                                X