Sumo

Collapse

Announcement

Collapse
No announcement yet.

Hinckley Results - 2008

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hinckley Results - 2008

    Alright, like a good powwow.com'r, i sat my arse down and wrote winners. If there are any mis-spells, my bad, I had a bad ear all weekend hahaha.
    Jr Girls Fancy
    4th - ? Roberts
    3rd - ? White
    2nd - ???
    1st - Sky Black Kettle
    Jr Girls Jingle
    4th - ? Clairmont
    3rd - Sade Kingbird
    2nd - Mariah White
    1st - Liliah Kingbird
    Jr Girls Traditional
    4th - Taylor Clairmont
    3rd - Rayna Nelson?
    2nd - ??Benton
    1st - Jade Gustufson?
    Jr Boys Fancy
    4th - Marcus Kingbird
    3rd - Nathan Lasley
    2nd - ? Cant read my own hand writing
    1st - Jesse Yazzie
    Jr Boys Grass
    4th - George Gilette
    3rd - ?? Santos
    2nd - Aiden Redsky
    1st - J.Knight
    Jr Boys Traditional
    4th - Parshall Baker
    3rd - ?? White
    2nd - ?? Morris
    1st - Justin Lasley
    Teen Girls Fancy
    4th - ??
    3rd - Tiata Roberts
    2nd - Lacey Fiddler
    1st - Nyomi Cleveland
    Teen Girls Jingle
    4th - Shay DesRosiers
    3rd - Amanda Iron Star
    2nd - Tess Knight
    1st - Tasheena Bison
    Teen Girls Traditional
    4th - Verlina Black Kettle
    3rd - Rochelle Mann
    2nd - Cherish Tohay
    1st - Cheyenne Brady
    Teen Boys Fancy
    4th - Graham Primieux? (could never figure out how to spell it haha)
    3rd - Stetson Hagle
    2nd - Canku OneStar
    1st - Marquelle Crawford
    Teen Boys Grass
    4th - Jesse Gustufson?
    3rd - Cante Knight
    2nd - Peanut Roberts
    1st - Elijah ??
    Golden Age Women
    4th - Deloris Good Eagle
    3rd - Vera Kingbird
    2nd - Marilyn Mountain
    1st - Elaine Medicine
    Golden Age Men
    4th - Sidney Kianah
    3rd - Paul Beaulieau
    2nd - Ivan Lonechild
    1st - Johnny Smith
    Mr Oakley was here

    see my powwow videos here...
    www.youtube.com/oaklee84

  • #2
    Jr Womens Fancy
    4th - Patti Bugg
    3rd - Jocy Bird
    2nd - Amber Cleveland
    1st - Nahmi Lasley
    Jr Womens Old Style Jingle
    4th - Michelle Elliott
    3rd - Tarah Jackson
    2nd - Kit Landry
    1st - Sherry Landry
    Jr Womens Contemp Jingle
    4th - Lauren Frank
    3rd - Tahnee Back
    2nd - Alexa Rae Funmaker
    1st - Grace Pushetanequa
    Jr Womens Traditional
    4th - Allison Laplante
    3rd - Cheyenne Fiddler
    2nd - Tara Sandy
    1st - Amber Buffalo
    Jr Mens Fancy
    4th - Tyler Lasley
    3rd - White Coyote Holybull
    2nd - Tonch St John
    1st - Darrell Hill
    Jr Mens Grass
    4th - Sonny Iceman
    3rd - Buck Spottedtail
    2nd - AJ Redman
    1st - James Day
    Jr Mens Traditional
    4th - ? White Horse?
    3rd- ? Gustufson
    2nd - Dana Warrington
    1st - Wendall Powless
    Womens Southern Traditional
    4th - Claudia Spicer
    3rd - Chalene Tohay
    2nd - Monica Rapheal
    1st - Toni Tsatoke
    Mens Southern Straight
    4th - Marshall Funmaker
    3rd - Sean Spicer
    2nd - Ron Goodeagle Jr
    1st - Wahkeen Hamilton
    Sr Womens Fancy
    4th - Muriel Stewart
    3rd - Michelle Black Kettle
    2nd - Lillian GoodEagle
    1st - Lisa Ewack-Noon
    Sr Womens Old Style Jingle
    4th - Vikki Hindsley
    3rd - Rebecca Roberts
    2nd - Diane DesRosioers
    1st - Clara Jackson
    Sr Womens Contem Jingle
    4th - Duanna Red Elk
    3rd - Candace Johnson
    2nd - Denise One Star
    1st - Yvette GoodEagle
    Sr Womens Traditional
    4th - Mary Lou Olson
    3rd - Angelina Hindsley ?
    2nd - Kelly Downwind
    1st - Jodi Gilette
    Sr Mens Fancy
    4th - Larry Yazzie
    3rd - Dwight White Buffalo Sr
    2nd - Eric Shepard
    1st - Michael Roberts
    Sr Mens Grass
    4th - Mike One Star Sr
    3rd - Gabe DeSRosiers
    2nd - Darrell Goodwill
    1st - Rusty Gilette
    Sr Mens Traditional
    4th - Jim Red Eagle
    3rd - Charles Hindsley
    2nd - Gabe Cleveland
    1st - Terry Fiddler
    Teen Boys Traditional
    4th - Austin Benton
    3rd - Darius?
    2nd - A. Hindsley
    1st - Albert Hindsley
    Mens Chicken Dance Special
    3rd - Joe Lafferty
    2nd - Lee Goodman Jr
    1st - Nelson Baker
    Old Style Grass special
    3rd - Johnny Smith
    2nd - Wade Baker
    1st - Darrell Goodwill
    Old Style Sidestep
    3rd - Nelda Goodman
    2nd - Lisa Ewack-Noon
    1st - Rebecca Roberts (Donating Horse next year)

    TBZ ARE NEXT YEARS HOST DRUM.

    Some videos are up...check that link down there...

    Mr Oakley was here

    see my powwow videos here...
    www.youtube.com/oaklee84

    Comment

    Join the online community forum celebrating Native American Culture, Pow Wows, tribes, music, art, and history.

    Related Topics

    Collapse

    • RezDawg
      Red Lake Independence Day Celebration Winners List
      by RezDawg
      Well here it is, the 2009 Winners list, with specials:

      Jr. Girls Traditional
      1st - Nichole Nordwall
      2nd - Tara Fiddler
      3rd - Jovena Scabby Robe
      4th - Paan Pai Roberts

      Jr. Girls Jingle
      1st - Sierra White
      2nd - Aidyn Nevaquoia...
      07-13-2009, 05:59 PM
    • ndnsooner
      2010 Dakota Dunes
      by ndnsooner
      Golden Age Women
      4th Eliza Bird, 3rd Bernice Stadningwater 2nd Agnes Francis 1st Diane Goodwill

      GA Mens
      4th Peter Anthony 3rd Clayton Chief 2nd Cecil Nepoose 1st Mike Laliberte

      Old Style Singing
      5th Youngbull 4th Charging Bear 3rd Rockhill 2nd Battle...
      08-13-2010, 03:43 PM
    • Dibz
      Wikwemikong 2004 - Winners
      by Dibz
      Okay people, here they are! I apologize now for any mis-spelled names.

      Womens Golden Age
      1st - Oralann Caldwell
      2nd - Sharon Roberts
      3rd - Joanne Whitehouse
      4th - Gloria Mandamin
      5th - Monica Benson
      6th - Donna Philips
      7th - Viola Recollet...
      08-04-2004, 09:41 AM
    • meskwaki_diva
      A follow up to Tama Powwow Results
      by meskwaki_diva
      2005 Meskwaki Proclamation Day Powwow

      Drum Contest
      !st pl Blacklodge Wa
      2nd pl Meskwaki Nation Tama
      3rd pl Battleriver Red Lake MN
      4th pl Cozad Hominy Ok
      5th pl Mandaree North Dakota

      Women's Golden Age

      1st pl Vera Kingbird...
      09-03-2005, 03:58 AM
    • Mr Oakley
      Shakopee 2005 Results
      by Mr Oakley
      I know some of you are going to wanna know em, so here you go.
      Jr Girls Fancy
      1st. Quinn Goodwin
      2nd. TT Thompson
      3rd. Shawna Long
      4th. Coral Giltte
      5th. Reyna Lasley (?)
      Jr Girls Jingle
      1st. Rayann White
      2nd. Brittany Brown Otter
      3rd. Neol...
      08-22-2005, 12:15 AM

    Trending

    Collapse

    • OLChemist
      Redhorse Cafe -- the Food Truck
      by OLChemist
      *Rose wakes Chuy up and chases him out in to the parking lot to see his new digs. She fires up the portable evaporative cooler next to the tables. *

      Chuy, some iced tea, carne adovada, calabacitas, and sopaillas, please. It's so much fun to watch WD and BA chase their napkins in the...
      06-21-2021, 12:08 PM

    Sidebar Ad

    Collapse
    Working...
    X