Sumo

Collapse

Announcement

Collapse
No announcement yet.

Denver March Results

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by MAD SKILLZ
    Could start a whole new thread on this topic.......

    I used to think that too.

    But then I helped out with a major powwow and learned a little bit about powwow budgeting, in an urban atmosphere.

    The facility is the most major expense. I figure for a facility the size of the Denver Colliseum it would run at least $25-30,000 per day. Then you gotta pay extra for the security, risers, sound, chairs, tables, floor covers, poles for identifying the singer's numbers, merchandise, insurance, etc., etc.


    Now I have a greater appreciation for what goes on behind the scenes.


    _

    Then when the powwows over and you're spent, it's time to clean the place, make sure everyones out of the building, have a post meeting with the committee, discuss the problems that occured and pay the bills.


    NOT FUN.

    __


    Anyways,




    CONGRATULATONS GRACE GILLETTE AND THE DENVER POWWOW COMMITTEE FOR ALL YOUR HARD WORK!!!




    Last edited by WhoMe; 03-31-2006, 03:11 PM.
    Powwows will continue to evolve in many directions. It is inevitable.

    Comment


    • #47
      so ummm...does anyone have the full list of winners?????
      *BE EASY*

      Comment


      • #48
        Originally posted by WhoMe
        Well after a long and tense wait. Randy came up and told the announcer, "hey, I didn't even dance."

        The first four got called up by number.

        After the long and tense wait they also called up Lakota Clairmont, by name.

        So to save face, they let the 5 consolation winners compete against each other to determine the winner. The five were:

        George Growing Thunder, MT
        Adam Nordwell, NV
        Julius Not Afraid, SD (*L registered as from Oklahoma City)
        Wayne Fox, ND
        Lakota Clairmont, CO


        Two out of the three judges were from Ft. Berthold rez.

        Guess who won?
        Hmmmmm You seem to be implying those Ft Berthold guys were less than honest and showed favoratism? Who were these guys anyway??

        Inquiring minds want to know/?

        Comment


        • #49
          Man!

          And I was under the inpression that only eastern powwows had uh.. issues and drama...dang!

          Hay, does anyone know if midnite express has a web site?
          Thanks,
          Rainbow

          Comment


          • #50
            This is directed at Whome.


            What'd you think of "Devil Man" taking fifth?

            ....his rig?

            I heard you tore it pretty bad Saturday night or was that all rumor?

            I figured you'd be back by the Boozer's place that weekend, Young Turd was ALL there tearin' it.

            Kinda got rugged late Friday night there....but, dang, I was too damned tired from the drive and all the sleep depravation to even worry or be bothered by the noise.

            How was it for you?

            ..oh yeah. We kept gettin' lost!! Devil-man got us lost like four times.....twice we ended up going WAY outta Denver, East and West......all cause he couldn't remember where Boulder was at!!

            BUH!!!
            "This next song goes out to some girls in dot com. They don't know who they are, but, it doesn't really matter anyway."




            "When the God's wish to punish us, they grant our prayers."

            O. Wilde

            Comment


            • #51
              The New 2006 DENVER MARCH Powwow Princess Is Audiranna Rouillard She Is Lakota And Resides In Fort Collins Colorado. SHE IS AN AWESOME JINGLE DRESS DANCER. SHE IS 16 AND A SOPHMORE AT FORT COLLINS HIGH SCHOOL.

              Comment


              • #52
                congrats to meskwaki nation~!*~!*~*!~*!yAy
                187TatankaOyate..KingBird..DakotahHotaine..
                ..MidniteExpress'..HighLife..

                ..BuffaloHorse
                ..Eyabay..BattleCreek..
                BlazingSaddles..wHIteHorse


                CitieHigh..BlackBearCrossing..CederCreek..
                ChinikiLake..TimberLand..TBZ..BadNation

                ..Estayapi..Mandaree..BLACKSTONE ..HIGHNOON..
                LakeVermillion..LittleOtter..RedBull*..LynxClan


                **Sizzortail..BearCreek..WildROse..cOzad..GtO..

                LynxClan..N0rtheRnCree..Tatae`Topaw..MeskwakiNatio n..
                StoneyCreek..BlackLodge..YngKingbird..
                Oyatae..

                Eva-Hey Nakota
                ..RockyBoyRamblers..PonemahRamblerz..
                CumberLand.wildHorse..oGiidakii..SmokeyTown..
                NorthernWInd ojibwe plainz
                RIP lil brother

                Comment


                • #53
                  its great that Willow got back intothe arena again! Go WILLOW!!
                  Bahnisiain

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by Mr Bo Jangles
                    ..oh yeah. We kept gettin' lost!! Devil-man got us lost like four times.....twice we ended up going WAY outta Denver, East and West......all cause he couldn't remember where Boulder was at!!

                    BUH!!!
                    Devil-man forgot where Boulder was?? how does one loose a whole city?!?!?!??!
                    Bahnisiain

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by DANTS
                      They rake in over $1,000,000 and they pay out......what?.......$20,000??? Hmmm........

                      it's not like the rez u have to pay for everything like insurance, renting the building, Security,pay concession employee's,porters,ushers. If the pow wow goes over the time it is supposed to end you have to pay extra.

                      i wrote a letter to the pow wow asking the same questions and this is what i was told.

                      Comment


                      • #56
                        undefined if you want to find out the winners go to denvermarchpowwow.org they have the list on there website.

                        Comment


                        • #57
                          LOL! We met up these guys on Saturday night. They said they took a cab and the cab driver was taking them way out .. out on some dirt... the cab driver didn't know where Teddy's was... too funny. So after Teddy's closed both nights, we just partied at the Holiday Inn! Met some pretty cool peeps from the South.. they were lovin the Canadian chicks....

                          Comment


                          • #58
                            Denver March Powwow Winners

                            --------------------------------------------------------------------------------
                            GOLDEN AGE MEN

                            5th Place Harvey Charging Ft. Washakie, WY
                            4th Place Henry "Sarge" Old Horn Crow Agency, MT
                            3rd Place Clark Zephier Bad Nation, SD
                            2nd Place Joe Marcus Taos Pueblo, NM
                            1st Place Fred Stands Oglala, SD

                            SENIOR MEN

                            5th Place Boy Ladd Black River Falls, WI
                            4th Place Darrell WildcaT Anadarko, OK
                            3rd Place Gary Richards Allen, SD
                            2nd Place Joe Lafferty Iron Lightning, SD
                            1st Place Terry Fiddler Eagle Butte, SD

                            MEN'S SOUTHERN STRAIGHT

                            5th Place Delvin Bennett Gallup, NM
                            4th Place Michael Allrunner Taylorsville, UT
                            3rd Place Beaushee Wildcat Lawton, OK
                            2nd Place Matthew Sheka, Sr. Ft. Defiance, AZ
                            1st Place Wahkeen Hamilton Shawnee, OK

                            MEN'S NORTHERN TRADITIONAL

                            5th Place Wesley New Holy Oglala, SD
                            4th Place Merle Eagle Speaker Blackfoot, ID
                            3rd Place J.R. Whitehat Woodland Park, CO
                            2nd Place Fred Fox, Sr. White Shield, ND
                            1st Place Cetan Thunderhawk Poplar, MT

                            MEN'S FANCY

                            5th Place Sky Medicine Bear Loveland, CO
                            4th Place Jason Tso Chinle, AZ
                            3rd Place Garan Coons Winnebago, NE
                            2nd Place PlaceKenny Pratt, Jr. Griswold, MB, Canada
                            1st Place Jazz Bearstail Mandaree, ND

                            MEN'S GRASS
                            5th Place Lakota Clairmont Lakewood, CO
                            4th Place Mike One Star Two Strike, SD
                            3rd Place Julius Not Afraid Allen, SD
                            2nd Place Buck Spotted Tail Rosebud, SD
                            1st Place Randall Paskemin Sweetgrass, SK, Canada

                            MEN'S CHICKEN DANCE
                            5th Place Kalen Sunrhodes Ethete, WY
                            4th Place Dakota McGurk Sacramento, CA
                            3rd Place Derek Howell
                            2nd Place Chad Kills Crow Lakewood, CO
                            1st Place Rooster Topsky Rocky Boy, MT

                            GOLDEN AGE WOMEN

                            5th Place Charlene Tsoodle-Marcus El Prado, NM
                            4th Place Millie Black Bear Allen, SD
                            3rd Place Virginia Allrunner Lakewood, CO
                            2nd Place Dolores Good Eagle Pawhuska, OK
                            1st Place Roberta Wind Chief Neola, UT

                            SENIOR WOMEN
                            5th Place Mary Lou Olson Broken Head, Canada
                            4th Place Maryann High Eagle Altoma, MB, Canada
                            3rd Place Patricia Roy Trujillo Denver, CO
                            2nd Place Carmen Clairmont Lakewood, CO
                            1st Place Charlene Cozad Hominy, OK

                            WOMEN'S SOUTHERN CLOTH
                            5th Place Mary Wildcat Lawton, OK
                            4th Place Leah Brown Sacramento, CA
                            3rd Place Kay Kay Franklin El Reno, OK
                            2nd Place Danita Goodwill Havre, MT
                            1st Place Buffy Simmons Red Rock, OK

                            WOMEN'S SOUTHERN BUCKSKIN
                            5th Place Denine Morris Tama, IA
                            4th Place Tonah Yarholar Oklahoma City, OK
                            3rd Place Salina No Ear Todome Tulsa, OK
                            2nd Place Alice Youngbear New Town, ND
                            1st Place Toni Tsatoke Norman, OK

                            WOMEN'S NORTHERN CLOTH
                            5th Place Lisa Little Iron Tempe, AZ
                            4th Place Tisa Matheson Spokane, WA
                            3rd Place Marissa Woody Bloomfield, NM
                            2nd Place Sheri Chandler Crow Agency, MT
                            1st Place Robbyn Pudwell Bismarck, ND

                            WOMEN'S NORTHERN BUCKSKIN
                            5th Place Renita Blackgoat Albuquerque, NM
                            4th Place Bazille Windy Boy Mattawa, WA
                            3rd Place Summer Baldwin Ft. Hall, ID
                            2nd Place Rebecca Smith St. Michaels, ND
                            1st Place Delmarina One Feather Oglala, SD

                            WOMEN'S FANCY
                            5th Place Tiffany Phelps Weston Oglala, SD
                            4th Place Crystalena Pacheco Sacramento, CA
                            3rd Place Tanksi Clairmont Lakewood, CO
                            2nd Place Tawny Hale Los Angeles, CA
                            1st Place Gracie Her Many Horses Rocky Boy, MT

                            WOMENS JINGLE

                            5th Place Grace Pushetonequa Montour, IA
                            4th Place Denise One Star Two Strike, SD
                            3rd Place Candace McCabe Rio Rancho, NM
                            2nd Place Jennifer Youngbear New Town, ND
                            1st Place Acosia Leighton Ridgecrest, CA

                            TEEN BOYS TRADITIONAL
                            5th Place Nathan Chee Salt Lake City, UT
                            4th Place Gary Richards Allen, SD
                            3rd Place Coleman Eagle Elk Pawhuska, OK
                            2nd Place Corey Nelson Window Rock, AZ
                            1st Place Kiowa Cozad Hominy, OK

                            TEEN BOYS FANCY

                            5th Place Nate Iron Shell Rosebud, SD
                            4th Place Todd Janis Oglala, SD
                            3rd Place Marlon Kelly Porcupine, SD
                            2nd Place Graham Primeaux Shawnee, OK
                            1st Place Canku One Star Two Strike, SD

                            TEEN BOYS GRASS
                            5th Place Joseph Baldwin Ft. Hall, ID
                            4th Place Charles Goforth Babewuies, SK, Canada
                            3rd Place Ishmael Begay Shiprock, NM
                            2nd Place Naca Charging Crow Kyle, SD
                            1st Place Cante Knight Thunder Valley, SD

                            TEEN GIRLS TRADITIONAL
                            5th Place Alexis Chaboyel Minneapolis, MN
                            4th Place Charish Toehay Anadarko, OK
                            3rd Place Cheyenne Fiddler Minneapolis, MN
                            2nd Place Celeste McGurk Sacramento, CA
                            1st Place Daisa One Feather Oglala, SD

                            TEEN GIRLS FANCY SHAWL

                            5th Place Autumn Zotigh Albuquerque, NM
                            4th Place Vonna Blacksmith Oglala, SD
                            3rd Place Leela Arahamson Ft. Hall, ID
                            2nd Place Kelly Walker Bismarck, ND
                            1st Place Skye Hall Mandaree, ND

                            TEEN GIRLS JINGLE
                            5th Place Katie Ironstar Balcarres, SK, Canada
                            4th Place Jovelle Pacheco Sacramento, CA
                            3rd Place Challos Baldwin Ft. Hall, ID
                            2nd Place Tess Knight Thunder Valley, SD
                            1st Place Ann Shield-Diaz Pine Ridge, SD

                            JR. BOYS TRADITIONAL

                            5th Place Doug Green Mayetta, KS
                            4th Place Fred Fox, Jr. White Shield, ND
                            3rd Place Justin Williams Oglala, SD
                            2nd Place Devin Cross Dog Oglala, SD
                            1st Place Jamon Paskemin Sweetgrass, SK, Canada

                            JUNIOR BOYS FANCY

                            5th Place Keegan Her Many Horses Lander, WY
                            4th Place Robert Howell-Mellon Colorado Springs, CO
                            3rd Place Hunter Blacksmith Oglala, SD
                            2nd Place Jacob Fox Mclaughlin, SD
                            1st Place Hiram Gleason Newcomb, NM

                            JUNIOR BOYS GRASS

                            5th Place Jess Knight Thunder Valley, SD
                            4th Place Fredrick Diaz-Gipp Lawrence, KS
                            3rd Place Aaron Woody Bloomfield, NM
                            2nd Place Mison Mills Thunder Valley, SD
                            1st Place Johnnie Johnson Kirtland, NM

                            JUNIOR GIRLS TRADITIONAL

                            5th Place Avena Plenty Garryowen, MT
                            4th Place Kelsey Tortalita Bismarck, ND
                            3rd Place Alannah Blackgoat Albuquerque, NM
                            2nd Place Sage Blacksmith Oglala, SD
                            1st Place Natalie Locust Lakewood, CO

                            JUNIOR GIRLS FANCY

                            5th Place Olowanwin Bad Hand Rosebud, SD
                            4th Place Quinne Goodwin Mahnomen, MN
                            3rd Place Alyssa Phillips Phoenix, AZ
                            2nd Place Kaigan Olson Winnipeg, MB, Canada
                            1st Place Mikala Sunrhodes Ethete, WY

                            JUNIOR GIRLS JINGLE
                            5th Place Nikki Jo Mays Ronan, MT
                            4th Place Sheyenne Fox White Shield, ND
                            3rd Place Nicolle Lee Arapaho, WY
                            2nd Place Shenay Tsosie Kirtland, NM
                            1st Place Sarraye Forest Davis Eagle

                            Comment

                            Join the online community forum celebrating Native American Culture, Pow Wows, tribes, music, art, and history.

                            Related Topics

                            Collapse

                            Trending

                            Collapse

                            There are no results that meet this criteria.

                            Sidebar Ad

                            Collapse
                            Working...
                            X