Sumo

Collapse

Announcement

Collapse
No announcement yet.

49th Annual Eastern Shoshone Indian Days, Fort Washakie, WY

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • wyo_rose
    replied
    Do you have the complete winners list?

    Leave a comment:


  • Furiously-Fancy
    replied
    Originally posted by thizgirlpowwows View Post
    I heard the powwow was pretty good GEO, wish i could have made it..........but i was supporting my nephew during sundance........anyone have the winners for the specials........
    Womens Jingle Honoring Talissa Abeyta
    Willow Jack

    Mens Warbonnet Sponsored by Weasel Mann & Family
    Noah Fred

    Mens Grass Sponsored by ESEC
    Lakota Clairemont

    Womens Traditional
    Joyce Hayes

    Men's Chicken Sponsored by Wayland Large & Family

    Rooster TopSky

    Mens Fancy Sponsored by ESEC
    Isaiah Bob

    Men's Traditional Welcoming Hildred, Hunting & Liliana Hill Sponsored by James Trosper
    Men's Fancy PrairieChicken - Lex Bigknife & Manuel Mount
    Mens Warbonnet- Clinton Houtz & Noah Fred
    Men's Northern - Ardell Scalplock & Ricky Blackburn
    Mens Southern Straight - EagleBoy Whiteshield & Squish ???
    Overall Winner - Francis Sherwood
    Last edited by Furiously-Fancy; 07-02-2008, 12:04 AM.

    Leave a comment:


  • thizgirlpowwows
    replied
    I heard the powwow was pretty good GEO, wish i could have made it..........but i was supporting my nephew during sundance........anyone have the winners for the specials........

    Leave a comment:


  • wyo_rose
    replied
    Great powwow, G!!

    Leave a comment:


  • Furiously-Fancy
    replied
    On behalf of the Eastern Shoshone Indian Days Committee I'd like to thank all those who attended and helped make this year's celebration a huge success.

    Leave a comment:


  • Furiously-Fancy
    replied
    Originally posted by song_bird_woman View Post
    Womens Contemporary Jingle:
    1st - Lauren Frank
    2nd - Willow Jack
    3rd - Jamie Eagle Speaker
    4th - Henrietta Scalplock

    Mens Contemporary Traditional
    1st - Merle Eagle Speaker
    2nd - Ardell Scalplock
    3rd - ?
    4th - ?

    Womens Fancy
    1st - Tanski Clairmont
    2nd - Lacey Abrahamson
    3rd - Gina Topsky
    4th - Sally Ann Jack

    Womens Old Style Fancy
    1st - Red House (Kendra's mom)
    2nd - Shirly Reeder
    3rd - Donna Honena
    4th - ?

    Womens Old Style Jingle
    1st - Jona Blackhair
    2nd - Mandy Big Knife
    3rd - ? (maybe Richard Rock's wife)
    4th - Andrea Valdez (?)

    Mens Southern Straight
    1st - Eagle Boy Whiteshield
    2nd - Wahkeen Youngbird
    3rd - ?
    4th - ?
    Complete results forthcoming.

    Leave a comment:


  • LISA IRONMAKER
    replied
    congrats to da winners.........

    Leave a comment:


  • song_bird_woman
    replied
    Sum resultz...

    Womens Contemporary Jingle:
    1st - Lauren Frank
    2nd - ?
    3rd - Jamie Eagle Speaker
    4th - Henrietta Scalplock

    Mens Contemporary Traditional
    1st - Merle Eagle Speaker
    2nd - Ardell Scalplock
    3rd - ?
    4th - ?

    Womens Fancy
    1st - Tanski Clairmont
    2nd - Lacey Abrahamson
    3rd - Gina Topsky
    4th - Sally Ann Jack

    Womens Old Style Fancy
    1st - Red House (Kendra's mom)
    2nd - ?
    3rd - Donna Honena
    4th - ?

    Womens Old Style Jingle
    1st - Jona Blackhair
    2nd - Mandy Big Knife
    3rd - ? (maybe Richard Rock's wife)
    4th - Caroline Valdez (?)

    Mens Southern Straight
    1st - Eagle Boy Whiteshield
    2nd - Wahkeen Youngbird
    3rd - ?
    4th - ?

    Leave a comment:


  • LISA IRONMAKER
    replied
    ohhh wow North Bear 1st, huh? that's good to hear....

    congrats to da singers......

    kkkkk, does anyone else have winners list??

    Leave a comment:


  • song_bird_woman
    replied
    Singing contest

    Singing contest went like this:
    1st - North Bear
    2nd - Young Spirit
    3rd - Ghost Canyon
    4th - Mile High
    5th - Young Eagle Whistle

    Only contest results I got was:
    Mens Buckskin Warbonnet
    1st - Floyd Bearing
    2nd - Noah Fred
    3rd - Mr. Rider I believe from Browning, MT (?)
    4th - Wesley Honena

    Leave a comment:


  • 7pointbull
    replied
    Wow

    Dayum. Eastern Shoshone days already happened? I missed out again?!
    Was there a 49? Shawn W.'s house? LOL!!! Oh well, next year I guess....

    Leave a comment:


  • MrsArapahoSparkz
    replied
    Originally posted by wyo_rose View Post
    For some good food, stop by the Yard Sale right along the highway between the Store and the Station!!

    Due to the outrageous food vendor fees, we're going independent!!!

    Good for u!!! Thatz ol skool...haha...I agree that everything is gettin 2 expensive ya gotta do what ya gotta do....I woulda made tha walk, heard ur food was yummmmy

    Leave a comment:


  • MrsArapahoSparkz
    replied
    Man, wished we could have made it!!!! Umm any1 know about all the games an races??? ndn football was funny as heck last year ;)

    Leave a comment:


  • LISA IRONMAKER
    replied
    So, how was da pow-wow?

    Who has da winners list??

    Leave a comment:


  • wyo_rose
    replied
    In other words, NO RELAYS during the powwow/rodeo!

    Leave a comment:

Join the online community forum celebrating Native American Culture, Pow Wows, tribes, music, art, and history.

Loading...

Trending

Collapse

There are no results that meet this criteria.

Sidebar Ad

Collapse
Working...
X