Sumo

Collapse

Announcement

Collapse
No announcement yet.

46th Annual Shoshone Bannock Festival

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 46th Annual Shoshone Bannock Festival

    Here's the link to the Shoshone Bannock Festival and agenda:

    Untitled Document

    Annual Shoshone-Bannock Indian Festival - Sho-Ban Festival - Fort Hall, Idaho


    Hope you all can attend!

  • #2
    Categories & Age break down info...

    Adult
    Men Traditional 18-34
    Men Traditional 35-49
    Men Fancy 18-34
    Men Fancy 35-49
    Men Grass 18-34
    Men Grass 35-49
    Men Senior 50-64(combined)
    Men Golden 65+(combined)
    Men Warbonnet
    Men Prairie Chicken
    Mens Round Bustle
    Women Traditional 18-34
    Women Traditional 35-49
    Women Fancy 18-34
    Women Fancy 35-49
    Women Jingle 18-34
    Women Jingle 35-49
    Women Senior 50-64(combined)
    Women Golden 65+(combined)

    Teens (13 - 17 yrs)
    Boy Traditional
    Boy Fancy
    Boy Grass
    Girl Traditional
    Girl Fancy
    Girl Jingle

    Juniors (6 - 12 yrs)
    Boy Traditional
    Boy Fancy
    Boy Grass
    Girl Traditional
    Girl Fancy
    Girl Jingle

    Tiny Tots (0-5 yrs)

    Committee Specials
    Team Dance Junior
    Team Dance Teen
    Team Dance Adult
    Grand Entry Jr. (2 afternoon sessions)
    Grand Entry Teen (2 afternoon sessions)
    Grand Entry Adult (3 evening sessions)
    R.Bustle/P.Chicken (Jr./Teen)

    Comment


    • #3
      What's the prize money break down?

      Comment


      • #4
        First night was chilly. Nice, new arbor though. Cree Confederation (Host) sang for 35 minutes straight to bring all the dancers in. Contest drums: Bluecoats, Bow Guard, Dancing Eagle, Cozad, Thunder Hill, The Horses, Midnite Express, 1492 Boys, Red Spirit, Brave Heart, Wild Rose,Young Bird, Warscout. About 15 non-contest drums as well, Sage Point, Ghost Canyon and Chasing Tail (late for roll call,LOL) were a few that I could remember.

        Comment


        • #5
          Thanks for the update. Of course, it just makes me feel worse for missing it since Cree Confederation is hosting. If you make it to the Indian Relays, an update there would be greatly appreciated.
          ...it is what it is...

          Comment


          • #6
            I'll be uploading some vids on youtube from this afternoon's session in a few minutes. Look for Ft. Hall Powwow 2009 or mtsubnative channel for those who didn't make it.

            Comment


            • #7
              Some results...

              Singing Contest
              Consolation Red Spirit
              Consolation The Horses
              Consolation Cozad
              Consolation Brave Heart
              Consolation North Bear
              5th Place Warscouts
              4th Place Thunder Hill
              3rd Place Midnite Express
              2nd Place Wild Rose
              1st Place Young Bird

              Back-up Singing Contest
              Consolation Red Spirit (Raenisa Ridley, Perry Tapoof & DeDee)
              Consolation Thunder Hill (Utania Nelson)
              Consolation Wild Rose (Bixie & Sara Wallahee)
              Consolation Young Bird (Veronica Keeswood, Cree Medicine Bear & Candace McCabe)
              4th Place Cozad (Mabel, Charlene & Mia Cozad)
              3rd Place Ghost Canyon (Dondee Gould, Candy Titus & Raenell Scott)
              2nd Place Midnite Express (Arianne Sheka)
              1st Place Cree Confederation (Fawn Wood, Raven Wood & Carrie Okemaw)

              Senior Womans 50 - 64
              Consolation Virgie Tsosie
              4th Place Lynne Pinkham
              3rd Place Elvica Francis
              2nd Place Diana McLean
              1st Place Joyce Hayes

              Senior Mens 50 - 64
              Consolation John Meninick
              4th Place Lewis Cozad
              3rd Place Greg Red Elk
              2nd Place Allen Roy Pay-Kwin
              1st Place Darrel Abrahamson

              Golden Age Womens 65+
              Consolation Alta Reyes
              4th Place Pearl Sammaripa
              3rd Place Nancy Tail Feathers
              2nd Place Mary Jane Canbee
              1st Place Robert Wind Chief

              Golden Age Men 65+
              Consolation Harold C. Halfmoon
              4th Place Harvey L. Charging
              3rd Place Walter E. Old Elk Sr.
              2nd Place Charlie Tail Feathers
              1st Place Norman Largo

              Mens Warbonnet/Buckskin 18+
              Consolation Wilson Wewa
              4th Place Lorren Sammaripa
              3rd Place George Meninick
              2nd Place Floyd Bearing
              1st Place Wesley Honena Sr.

              Mens Round Bustle 18+
              4th Place Ira Waterhouse
              3rd Place Dennis Butterfly
              2nd Place Robert Harding
              1st Place Coleman Dann

              Mens Prairie Chicken 18+
              Consolation Jackson Rolling Thunder
              4th Place Irvin Waskewitch
              3rd Place Robert Badger
              2nd Place Aaron Big Knife Sr.
              1st Place Dakota McGurk

              Comment


              • #8
                Hmm, some of what I remember

                Sr. Men's Tradish
                1. Lonny Street
                2. Leon Old Elk
                3. Rudy Shebala
                4. Daryl Tso
                5. Michael Grant

                Sr. Men's Fancy
                1. George Abeyta
                2.
                3.
                4.

                Sr. Men Grass
                1. Randy Paskemin
                2.
                3.
                4.
                5.

                Jr Men's Tradish
                1. Coby White
                2. Hawk Thunder Hawk
                3. Nathan largo
                4. Brando Jack
                5. Merle Eagle Speaker

                Jr Woman Jingle
                1. Acosia
                2. Jovi Pacheco
                3. Alli Denny
                4. Challis Baldwin
                5. Jamie Eagle Speaker

                Jr. Woman Fancy
                1. Tawny Hale
                2. Verna Street
                3. Sally Ann Jack
                4.
                5.

                Hopefully Song bird woman finishes the list...inquiring minds wanna know...lol...barely keeping my eyes open at work. pwow was like this summer's usual schedule, pwow ended at Dark-thirty AM every morning so not much sleep this weekend. Dancing was good and the New arbor was really nice. Dust free weekend and only rained early Saturday morning.

                Comment


                • #9
                  Some more results

                  Jr. Girls (6-12 yrs) - Fancy
                  Consolation Morning Rose Tobey
                  4th Place KiKi Crow Oldman
                  3rd Place Karee Bourgeau-Williamson
                  2nd Place Shelby Snyder
                  1st Place Jaydean Randall

                  Jr. Girls (6-12 yrs) - Jingle
                  Consolation Marquel Shawl
                  4th Place Kassaundra John
                  3rd Place Tanisha Beetso
                  2nd Place Sammie Ann Relayo
                  1st Place Mikayla Seto

                  Jr. Girls (6-12 yrs) - Traditional
                  Consolation Kourtney Arriwite
                  4th Place Lou Osborne
                  3rd Place Shoshana Kee
                  2nd Place Emily Etsitty
                  1st Place Victory Randell

                  Jr. Boys (6-12 yrs) - Fancy
                  Consolation Dillion Schrock
                  4th Place Terrell Johnson
                  3rd Place Garrett Begay
                  2nd Place CJ Azure
                  1st Place Sonny Little Head

                  Jr. Boys (6-12 yrs) - Grass
                  Consolation Branley John Jr.
                  4th Place Kyle Begay
                  3rd Place MJ Sheka
                  2nd Place Fast Eddie Munoz
                  1st Place Therien Paskemin

                  Jr. Boys (6-12 yrs) - Traditional
                  Consolation Wyatt King
                  4th Place Garyson Ross Johnson
                  3rd Place Desmond Madera
                  2nd Place Leo Eagle Speaker
                  1st Place Theo Bourgeau-Williamson

                  Teen Girls (13-17 yrs) - Fancy
                  Consolation Regine Wilson
                  4th Place Autumn Zotigh
                  3rd Place MiKayla SunRhodes
                  2nd Place Willow Kipp
                  1st Place Kaitlynn McArthur

                  Teen Girls (13-17 yrs) - Jingle
                  Consolation Becky Russette
                  4th Place Natika Boyer
                  3rd Place Brandi John
                  2nd Place Gracie McArthur
                  1st Place Sarraye Forrestdavis

                  Teen Girls (13-17 yrs) - Traditional
                  Consolation Minnie Wallahee
                  4th Place Natasha Lynn Adams
                  3rd Place Tierra Draper
                  2nd Place Tyree Smith
                  1st Place Kayla McArthur

                  Teen Boys (13-17 yrs) - Fancy
                  Consolation Rae Steven Scott
                  4th Place Randen Robinson
                  3rd Place Davey Madera
                  2nd Place Ty Johnson
                  1st Place Logan Reedeer

                  Teen Boys (13-17 yrs) - Grass
                  Consolation Andre Graves
                  4th Place Nate Smith
                  3rd Place Zae Palmer
                  2nd Place Winston Bearing
                  1st Place Kevin Austin

                  Teen Boys (13-17 yrs) - Traditional
                  Consolation Hahots Shebala
                  4th Place Ian Stevens
                  3rd Place Michael Cayou Grant
                  2nd Place Chad Red Elk
                  1st Place Jalen Abeyta

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by song_bird_woman View Post
                    Jr. Girls (6-12 yrs) - Fancy
                    Consolation Morning Rose Tobey
                    4th Place KiKi Crow Oldman
                    3rd Place Karee Bourgeau-Williamson
                    2nd Place Shelby Snyder
                    1st Place Jaydean Randall

                    Jr. Girls (6-12 yrs) - Jingle
                    Consolation Marquel Shawl
                    4th Place Kassaundra John
                    3rd Place Tanisha Beetso
                    2nd Place Sammie Ann Relayo
                    1st Place Mikayla Seto

                    Jr. Girls (6-12 yrs) - Traditional
                    Consolation Kourtney Arriwite
                    4th Place Lou Osborne
                    3rd Place Shoshana Kee
                    2nd Place Emily Etsitty
                    1st Place Victory Randell

                    Jr. Boys (6-12 yrs) - Fancy
                    Consolation Dillion Schrock
                    4th Place Terrell Johnson
                    3rd Place Garrett Begay
                    2nd Place CJ Azure
                    1st Place Sonny Little Head

                    Jr. Boys (6-12 yrs) - Grass
                    Consolation Branley John Jr.
                    4th Place Kyle Begay
                    3rd Place MJ Sheka
                    2nd Place Fast Eddie Munoz
                    1st Place Therien Paskemin

                    Jr. Boys (6-12 yrs) - Traditional
                    Consolation Wyatt King
                    4th Place Garyson Ross Johnson
                    3rd Place Desmond Madera
                    2nd Place Leo Eagle Speaker
                    1st Place Theo Bourgeau-Williamson

                    Teen Girls (13-17 yrs) - Fancy
                    Consolation Regine Wilson
                    4th Place Autumn Zotigh
                    3rd Place MiKayla SunRhodes
                    2nd Place Willow Kipp
                    1st Place Kaitlynn McArthur

                    Teen Girls (13-17 yrs) - Jingle
                    Consolation Becky Russette
                    4th Place Natika Boyer
                    3rd Place Brandi John
                    2nd Place Gracie McArthur
                    1st Place Sarraye Forrestdavis

                    Teen Girls (13-17 yrs) - Traditional
                    Consolation Minnie Wallahee
                    4th Place Natasha Lynn Adams
                    3rd Place Tierra Draper
                    2nd Place Tyree Smith
                    1st Place Kayla McArthur

                    Teen Boys (13-17 yrs) - Fancy
                    Consolation Rae Steven Scott
                    4th Place Randen Robinson
                    3rd Place Davey Madera
                    2nd Place Ty Johnson
                    1st Place Logan Reedeer

                    Teen Boys (13-17 yrs) - Grass
                    Consolation Andre Graves
                    4th Place Nate Smith
                    3rd Place Zae Palmer
                    2nd Place Winston Bearing
                    1st Place Kevin Austin

                    Teen Boys (13-17 yrs) - Traditional
                    Consolation Hahots Shebala
                    4th Place Ian Stevens
                    3rd Place Michael Cayou Grant
                    2nd Place Chad Red Elk
                    1st Place Jalen Abeyta

                    JR and Sr Adults???

                    Comment


                    • #11
                      Some more winners

                      got these from Sho Ban News so I'll be kind enough and post them...lol...for thizgurl! so she'll quit buggn me...

                      Jr. Woman Fancy
                      1. Tawny Hale
                      2. Verna Street
                      3. Sal Jack
                      4. Rachelle Lee
                      4. Crystal Howell
                      (some other good ones in here that didn't place- strange)

                      Jr. Woman Jingle
                      1. Acosia Red Elk
                      2. Jovelle Pacheco
                      3. Ali Denny
                      4. Challis Cha Cha Baldwin
                      5. Jamie Eagle speaker

                      Jr. Woman Tradish
                      1. Tierra Labelle
                      2. Utania Nelson
                      3. Noreen Johnson
                      4. Vickie Joe Monte
                      5. Cree Medicine Bear
                      (Jacinta Tsosie shoulda placed, she danced good!)

                      Jr. Adult men fancy
                      1. Spike
                      2. Isaiah Bob
                      3. Corey Reeder
                      4. Sheldon Johnson
                      5. Walter Runs Above

                      Jr. Men Grass
                      1. Colton Tohannie
                      2. Dakota Madera
                      3. Lee Jack Jr.
                      4. Greg Forrest Davis
                      5. Bradley Papequash

                      Jr men tradish
                      1. Colby White
                      2. Hawk Thunder Hawk
                      3. Nathan Largo
                      4. Brando Jack
                      5. Merle Eaglespeaker

                      Sr. Adult woman fancy
                      1. Michelle Guzman
                      2. Cece Walsey Begay
                      3. Irene Paskemin
                      4. Laverna Benally (Thompson)- Laverna danced hard and fast, thought
                      she'd get higher!

                      Sr. adult woman jingle
                      1. Paula Shebala
                      2. Johnna Denny
                      3. Mandy Harding (Big Knife)
                      4. Cheryl Hernandez
                      5. Ramona Bradley

                      Sr. adult woman tradish
                      1. Tisa Matheson
                      2. Leah Brown
                      3. Freddie Hunter
                      4. Wanda Nelson
                      5 Debra Soldier Tacan

                      break time....my fingers are tired...lol

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Tradancur View Post
                        got these from Sho Ban News so I'll be kind enough and post them...lol...for thizgurl! so she'll quit buggn me...
                        Im only bugging you cause you were bugging me about the winners at lower brule haha........

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by thizgirlpowwows View Post
                          Im only bugging you cause you were bugging me about the winners at lower brule haha........
                          and you never finished them!! you heading to Shakopee or Crow? Shakopee would be funner I think.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Tradancur View Post
                            and you never finished them!! you heading to Shakopee or Crow? Shakopee would be funner I think.
                            I thought they were next weekend lol, tay already headed for another pw in ft. thompson, i might go to Crow Fair for a couple of days and check it out, closer to home, still deciding.........how about you guys
                            Last edited by thizgirlpowwows; 08-13-2009, 06:33 PM.

                            Comment


                            • #15
                              Thanks for posting tha weiners........

                              Congrats to all da winners....
                              lisaironmaker

                              Comment

                              Join the online community forum celebrating Native American Culture, Pow Wows, tribes, music, art, and history.

                              Related Topics

                              Collapse

                              • Levy
                                Mohegan Winners
                                by Levy
                                GA Women Eastern Blanket
                                4-Josephine Smith
                                3-Katherine Sebastian
                                2-Myra Perry
                                1-Rosilyn Brown
                                GA Women Traditional
                                4-Claudia Spicer
                                3-Debbie Plain
                                2-Charlene Bomberry
                                1-Sharon Roberts

                                GA Men Eastern War
                                4-Timberwolf...
                                08-18-2008, 12:52 PM
                              • Mato Winyan
                                Peguis
                                by Mato Winyan
                                Golden Age Women
                                4. Rose Daniels
                                3.?
                                2. Elaine Medicine
                                1. Evelyn Tom

                                Golden Age Men
                                4.Wilfred Abigosis
                                3.Howie Copenace
                                2.Gary Medicine??
                                1.Larry Mckay

                                Women Fancy Shawl
                                4. Tara Meeches
                                3. Charisse Cyr...
                                07-24-2006, 12:25 PM
                              • Mato Winyan
                                Ft. Duchesne
                                by Mato Winyan
                                Junior Girls

                                Fancy
                                Kaylee Couch
                                Viola Copan
                                Cora Curley
                                Dawntay Cornpeach


                                Jingle
                                Fayola Patachinni
                                Summer Paloya
                                Nicole Nistah
                                Kaysa Pino


                                Traditional
                                Tiara Draper
                                ...
                                07-06-2006, 04:08 PM
                              • Mato Winyan
                                Long Plain
                                by Mato Winyan
                                Junior Girls Fancy
                                4.Misty Starblanket
                                3.Melinda Smith
                                2.Kayla Redsky
                                1.Katie Olson

                                Junior Girls Jingle
                                4.Mikayla Baker
                                3.Shayla Bell
                                2.Cassidy Stanley
                                1.Jenna Halcrow

                                Junior Girls Traditional
                                4.Taylor Isnana-Hotain...
                                08-07-2006, 10:19 AM
                              • NDNGurl92782
                                Winners at Mohegan???
                                by NDNGurl92782
                                So who placed at Mohegan Pow Wow this past weekend??
                                08-23-2004, 08:50 AM

                              Trending

                              Collapse

                              There are no results that meet this criteria.

                              Sidebar Ad

                              Collapse
                              Working...
                              X