Sumo

Collapse

Announcement

Collapse
No announcement yet.

Denver March

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Furiously-Fancy
    replied
    Originally posted by ndnsooner View Post
    Men's Chicken
    1- Chad KillsCrow
    2- Rooster TopSky
    3- Marty Thurmond
    4- Taite Honnidick
    5- Derrick Howell

    Chicken Dance Special
    1- Rooster TopSky
    2- Derrick Howell
    3- Marty Thurman
    Yeah.....Derrick's the young guy.....used to live in Denver.....awesome grass dancer too.....dances w/ lotsa energy-----probably make a dang goot fancy dancer!

    Leave a comment:


  • ndnsooner
    replied
    Guy From Oklahoma

    Men's Chicken
    1- Chad KillsCrow
    2- Rooster TopSky
    3- Marty Thurmond
    4- Taite Honnidick
    5- Derrick Howell

    Chicken Dance Special
    1- Rooster TopSky
    2- Derrick Howell
    3- Marty Thurman

    Leave a comment:


  • N8ivePrincess07
    replied
    Who was crowned the princess??? j/w

    Leave a comment:


  • kneegrow_native
    replied
    chicken special

    1-Rooster TopSky
    2-a dude from Oklahoma
    3-Marty Thurman

    Leave a comment:


  • oldstylechicken
    replied
    Who won the mens chicken dance special and the category?

    Leave a comment:


  • Mato Winyan
    started a topic Denver March

    Denver March

    GOLDEN AGE MEN
    1st Norman Largo
    2nd Marcus Loren Sammaripa
    3rd Joe Davis
    4th Fred Stands
    5th Mark Roanhorse

    Senior Men
    1st Mike One Star
    2nd Terry Fiddler
    3rd Darrell Wildcat
    4th Fabian Fontenelle
    5th Avery Thompson

    Mens Southern Straight
    1st Wahkeen Hamilton
    2nd Shude Victors
    3rd Buck Wallahee
    4th Eagleboy Whiteshield
    5th Delvin Bennett

    Men's Northern Traditional
    1st Lonny Street
    2nd Nathan Largo
    3rd Honovi Smith
    4th Paris Leighton, Sr.
    5th Gabe Cleveland

    Men's Fancy
    1st Shorty Crawford
    2nd Darrell Hill
    3rd Mylon Tootoosis
    4th Cory LeClaire
    5th Sky Medicine Bear

    Men's Grass
    1st Lakota Clairmont
    2nd Buck Spotted Tail
    3rd Orlando Dugi
    4th Bryan Chiquito
    5th Kendrick Slim

    Men's Chicken Dance
    1st Chad Kills Crow
    2nd Rooster Top Sky
    3rd Marty Thurman
    4th Taite Honnadick
    5th Derek Howell

    Golden Age Women
    1st Roberta Wind Chief
    2nd Millie Black Bear
    3rd Pearl Sammaripa
    4th Virginia Allrunner
    5th Nelda Goodman

    Senior Women
    1st Charlene Cozad
    2nd Carmen Clairmont
    3rd Gladys Jefferson
    4th Salina No Ear Todome
    5th Lillian Goodeagle

    Women's Southern Cloth
    1st Sunny Rose Yellowmule
    2nd Kay Kay Franklin
    3rd Mary Wildcat
    4th Sophia Tsosie
    5th Buffy Simmons

    Women's Southern Buckskin
    1st Toni Tsatoke
    2nd Raetava
    3rd Michelle Flyingman
    4th Lois Swift
    5th Sharon Zotigh

    Women's Northen Cloth
    1st Delmarina One Feather
    2nd Alva Fiddler
    3rd Lark Real Bird-Paz
    4th Marjorie Old Horn
    5th Marissa Woody

    Women's Northern Buckskin
    1st Noella Red Hawk
    2nd Dustina Abrahamson
    3rd Paula Leader Charge
    4th Denise Logan
    5th Mary Beauchman

    Women's Fancy Shawl
    1st Gracie Her Many Horses
    2nd Amber Rose Cleveland
    3rd Tanksi Clairmont
    4th Michelle Kipp
    5th Sally Anne Jack

    Women's Jingle
    1st Willow Jack
    2nd Acosia Leighton
    3rd Yvette Goodeagle
    4th Ashley Phelps
    5th Denise One Star

    Teen Boy's Traditional
    1st John Richards
    2nd Ian Stevens
    3rd Coleman Eagle Elk
    4th Jared Brown
    5th Anthony Almaguer

    Teen Boys Fancy
    1st Sam Her Many Horses
    2nd Bryan Neconiz
    3rd Nathan Ironshell
    4th Caleb Her Many Horses
    5th Billy Leonard

    Teen Boys Grass
    1st Joseph Baldwin
    2nd Greg Forrest Davis
    3rd Johnnie Johnson
    4th Dakota Madesa
    5th Skyler Littleshield

    Teen Girls Traditional
    1st Elena Diaz
    2nd Temi Meninick
    3rd Daisa One Feather
    4th Quannah Kennedy
    5th Krista Goodwill

    Teen Girls Fancy Shawl
    1st Leela Abrahamson
    2nd Taylor Spoonhunter
    3rd Tia Hoops
    4th Arianne Sheka
    5th Kelly Walker

    Teen Girls Jingle
    1st Teri John
    2nd Amanda IronStar
    3rd Andrea Whiteplume
    4th Shayz Primeaux
    5th Talia Reasoner

    Junior Boys Traditional
    1st Fedrick Fox, Jr.
    2nd T.J. Sherman
    3rd Mitchell Stands
    4th Nakeezaka Jack
    5th Dontae Yazzie

    Junior Boys Fancy
    1st Hiram Gleason
    2nd Sonny Littlehead
    3rd Trey Trahant
    4th Keegan Her Many Horses
    5th Sonny Means

    Junior Boys Grass
    1st Misun Mills
    2nd Sean Valdez
    3rd Ezra Jim
    4th Gerald Ellenwood
    5th Zane Baker

    Junior Girls Traditional
    1st Ellena Morgan-Doxtator
    2nd Kaleigh Starblanket
    3rd Kyree Callahan
    4th Shenoah Bowen
    5th Corrina Davis

    Junior Girls Fancy Shawl
    1st Lacey Fiddler
    2nd Maycie Morin
    3rd Mikala Sunrhodes
    4th Oskatewin One Star
    5th Demeatrice Miller

    Junior Girls Jingle
    1st Sheyenne Fox
    2nd Keya Trujillo
    3rd Sage Okimosh
    4th Aneay'Shah Powell
    5th Shyanna Leonard
    Last edited by Mato Winyan; 04-02-2007, 02:33 PM.

Join the online community forum celebrating Native American Culture, Pow Wows, tribes, music, art, and history.

Related Topics

Collapse

  • Paul G
    Red Earth 2006
    by Paul G
    Clown Contest
    1st Thom Malnovrie
    2nd Larenzo Garcia
    Sandy Rhoades
    3rd Francis Deer

    Powwows.com Endurance Special
    1st Spike Draper
    2nd Rooster Top Sky
    3rd Kenny Pratt

    Junior Girls Traditional
    1st Mia Monteau...
    06-04-2006, 11:57 PM
  • ndnsooner
    2010 Dakota Dunes
    by ndnsooner
    Golden Age Women
    4th Eliza Bird, 3rd Bernice Stadningwater 2nd Agnes Francis 1st Diane Goodwill

    GA Mens
    4th Peter Anthony 3rd Clayton Chief 2nd Cecil Nepoose 1st Mike Laliberte

    Old Style Singing
    5th Youngbull 4th Charging Bear 3rd Rockhill 2nd Battle...
    08-13-2010, 03:43 PM
  • Dibz
    Wikwemikong 2004 - Winners
    by Dibz
    Okay people, here they are! I apologize now for any mis-spelled names.

    Womens Golden Age
    1st - Oralann Caldwell
    2nd - Sharon Roberts
    3rd - Joanne Whitehouse
    4th - Gloria Mandamin
    5th - Monica Benson
    6th - Donna Philips
    7th - Viola Recollet...
    08-04-2004, 09:41 AM
  • amarie49
    Checotah winners?
    by amarie49
    Does anyone know the winners from the Checotah powwow?
    10-16-2006, 01:51 PM
  • meskwaki_diva
    A follow up to Tama Powwow Results
    by meskwaki_diva
    2005 Meskwaki Proclamation Day Powwow

    Drum Contest
    !st pl Blacklodge Wa
    2nd pl Meskwaki Nation Tama
    3rd pl Battleriver Red Lake MN
    4th pl Cozad Hominy Ok
    5th pl Mandaree North Dakota

    Women's Golden Age

    1st pl Vera Kingbird...
    09-03-2005, 03:58 AM

Trending

Collapse

There are no results that meet this criteria.

Sidebar Ad

Collapse
Working...
X